Archiwum 2019

XX Partyzancka Droga Krzyżowa na Wykusie

XX Partyzancka Droga Krzyżowa przeszła szlakiem mogił partyzanckich na Wykus i dwudziesty raz z udziałem naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. I tak pomału staliśmy się chyba  jednym z trzech oprócz Kręgu Łysica „Żubry”  i Szczepu ZHP im. Partyzantów Armii Krajowej, środowiskiem które uczestniczyło we wszystkich edycjach partyzanckiej drogi krzyżowej.

 

 

 

Tegoroczna pogoda dość łaskawie przywitała prawie 350 uczestników. Uczniów szkół, kombatantów, seniorów, przedstawicieli Lasów Państwowych, organizacji pozarządowych, harcerzy i przedstawicieli Jednostki Wojskowej  GROM i Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak co roku włączyliśmy się w czytanie modlitwy na XII stacji koło mogiły "Warszawiaków" oraz wartę pod kapliczką. Na trasie wspieraliśmy także naszych ratowników z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice w zabezpieczeniu przejścia uczestników miedzy innymi na śliskich zboczach i kładkach na trasie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie projektu PŁOMIEŃ BRATERSTWA

W dniach 26-27 października 2019 r. w Warszawie uczestniczyliśmy w podsumowaniu akcji  „Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства” – zorganizowanego przez  Programowy Ruch Odkrywców Związku Harcerstwa Polskiego. W ramach akcji w miesiącu sierpniu w przeddzień Święta Wojska Polskiego zapaliliśmy znicze - płomienie braterstwa na grobach żołnierzy Ukraińskich walczących razem z Polakami w wojnie Polsko- Bolszewickiej.

Podczas spotkania w Warszawie uczestniczyliśmy w spotkaniu nie tylko z uczestnikami akcji ale także z Ambasadorem Ukrainy w Polsce.  Andrij Deszczycia, który w Domu Ukraińskim w Warszawie podziękował uczestnikom akcji „Płomień braterstwa” - Ukraińskim Plastunom i Polskim Harcerzom - za inicjatywę i działania na rzecz upamiętnienia żołnierzy i oficerów Ukraińskiej Armii Ludowej, którzy w 1920 r. wraz z Wojskiem Polskim walczyli przeciwko bolszewickiej Rosji.Podczas spotkania określono plany przeprowadzenia akcji w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy okazji po działaniach w ramach akcji Płomień Braterstwa udało nam się utrzymać w czołówce drużyn realizujących zadania w ramach Programowego Ruchu Odkrywców oraz osiągnąć czerwony poziom. Przed nami już tylko poziom złoty :)

 

 

Manewry organizacji proobronnych CEL-2019

19 października 2019 roku, dwie nasze ekipy męska i żeńska, wzięły udział w manewrach CEL-2019 zorganizowanych przez Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Rezerwa w Starachowicach na strzelnicy Świt w Starachowicach. W rywalizacji uczestniczyło ponad 20, trzy osobowych ekip reprezentujących klasy mundurowe i organizacje pozarządowe.

 

Tu miła niespodzianka, bo nasz męski zespół zajął pierwsze miejsce w kategorii drużynowej wyprzedzając dwie ekipy klas mundurowych ZDZ. W kategorii indywidualnej ze strzelania z broni krótkiej VIS udostępnionej przez Radomskie Zakłady Broni Łucznik, trzecie miejsce zajął reprezentant naszej drużyny.

 

Cieszy nas to, bo nasi harcerze wcześniej brali udział w projekcie realizowanych przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest, a finansowanym ze środków Ministerstwa Obrony, w ramach którego uczestniczyli w zawodach strzeleckich z broni krótkiej i z broni długiej oraz w zajęciach terenowych z nawigacji z wykorzystaniem metod tradycyjnych jak i najnowszych zdobyczy techniki,  co niewątpliwie przyczyniło się do wyniku na manewrach.


 

Wspomnieć należy, że we wrześniu dla równowagi nasze dziewczyny z 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater wygrały wojewódzkie zawody ratownicze w najstarszej najtrudniejszej kategorii, a w kategorii starszych klas szkół podstawowych, dziewczyny z młodszego zastępu zajęły drugie miejsce.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bicie rekordu RKO

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

Marszobieg WYKUS 1943

 

W trzech kategoriach, na dwóch dystansach biegli i maszerowali uczestnicy spotkania organizowanego przez Stowarzyszenie Sprzymierzeni z GROM.  To już czwarta edycja tej imprezy i czwarty raz nasi harcerze wspierali  organizatorów w przygotowaniu i przeprowadzeniu IV Marszobiegu WYKUS 1943.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny bieg zgromadził ponad 100 biegaczy reprezentujących stowarzyszenia, kluby turystyki, uczelnie wojskowe, klasy mundurowe,WOT. Podsumowanie biegu odbyło się na terenie ośrodka na Lubiance, gdzie przy ognisku w iście przyjacielsko- wojskowej atmosferze wręczono pamiątkowe puchary w poszczególnych kategoriach. O bezpieczeństwo medyczne marszobiegu dbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.


 

80 rocznica przejścia ZHP do konspiracji - Harcerski Start

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

XIII Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rocznica napaści ZSRR na Polskę !

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dożynki powiatowe w Kałkowie

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj13
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień193
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc13
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605105

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości