Archiwum 2018

Zlot ZHP Gdańsk 2018

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

75 Rocznica rozbicia wiezienia w Starachowicach

Tegoroczne obchody rocznicy rozbicia więzienia przez oddział gen Antoniego Hedy Szarego, zostały zorganizowane w dniu 13 sierpnia 2018 rok. Była to już 75 rocznica tego wydarzenia, które rozegrane po mistrzowsku bez jednego wystrzału, pozwoliło uwolnić ponad 70 więźniów z niemieckiego więzienia w Starachowicach. Tegoroczne obchody były pierwszymi bez zmarłego w ubiegłym roku druha Stefana Derlatki i trzeba przyznać że przez swoją postawę i zaangażowanie bardzo pozytywnie wpływał na uczestników ego wydarzenia. W tym roku historię wydarzeń przedstawił w swoim wystąpieniu przedstawiciel IN w Kielcach Marek Jedynak. Głównym gościem była pani Teresa, córka generała, z którą mamy okazję często się spotykać podczas różnych wydarzeń.

Nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej podczas uroczystości w kościele jak i pod pamiątkową tablicą wystąpili ze sztandarem Armii Krajowej, proporcem naszej drużyny oraz wystawili wartę honorową i osoby do odbierania wiązanek od delegacji. Zajmowaliśmy się także przygotowaniem samych uroczystości  patriotycznych jak i zapewnieniem wody podczas uroczystości.

Po uroczystościach tradycyjnie oprócz pamiątkowego zdjęcia, był akcent dotyczący bezpośrednio naszej drużyny. Wręczone zostały stopnie harcerskie zdobyte na ostatnim biegu. Nie zabrakło też tradycyjnego poczęstunku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Festyn pod Tamą w Brodach

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biegiem z pomocą 3

Wakacje to czas na odpoczynek, ale także na działanie. Tym razem wspólnie z Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, która dbała o zabezpieczenie medyczne wydarzenia,  razem ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej Everest nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska zajęła się zabezpieczeniem tasy i punktów z napojami i jedzeniem podczas trzeciego Biegu z Pomocą podczas którego zbierane były środki na leczenie Mai, Bartusia i Emilki. Impreza składała się z dwóch biegów na 21 i 6 kilometrów oraz z biegów dla dzieci i biegu w szpilkach dla Pań. Głównymi organizatorami wydarzenia było Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Starachowicach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krynica Morska 2018

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

74 Rocznica Wybuchu Powstania Warszawskiego

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ćwiczenia w Mircu

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

I miejsce 38 SDH w V Grze CICHOCIEMNI

Piąta edycja Gry Fabularnej "CICHOCIEMNI" już za nami. W grze w tym roku uczestniczyło blisko 30 patroli, które rywalizowały w trzech kategoriach. W tym roku reprezentacja naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater po raz kolejny załapała się na pudło w grze i zajęła tym razem pierwsze miejsce w najstarszej i najbardziej licznej kategorii czyli "BOJOWE SZKOŁY".

Oprócz rywalizacji w grze mieliśmy okazję wziąć udział w przygotowanych przez organizatorów różnorodnych warsztatach. Nam trafiły się chyba najciekawsze zajęcia prowadzone rzez Stowarzyszenie Sprzymierzeni z Grom oraz przez jednostkę Strzelecka 2044. Był też pokaz broni używanej podczas II Wojny Światowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie gry  uroczystym apelem, było zarazem zakończeniem roku harcerskiego 2017-1018 w naszym hufcu i podsumowaniem pracy środowisk naszego hufca.

 

 

 

 

Otwarcie Izby Pamięci im. Generała Antoniego Hedy „Szarego”

Dwudziestego pierwszego  czerwca 2018 roku w osadzie leśnej Klepacze z inicjatywy Nadleśnictwa Starachowice oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu zostało zorganizowane otwarcie Izby Partyzanckiej im. Generała Antoniego Hedy "SZAREGO".

Uroczystość to jedno z wielu działań Lasów Państwowych związanych ze 100 leciem odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Uroczystości swoim udziałem uświetniła  dobrze nam znana córka Antoniego Hedy pani Teresa Snopkiewicz oraz zaproszeni goście, wśród których należy szczególnie wymienić ministra Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu d/s Kombatantów i Osób Represjonowanych. Nie zabrakło tez licznie przybyłych władz samorządów lokalnych ale także samej młodzieży i przedstawicieli instytucji i organizacji współpracujących z leśnikami. Naszą 38 Starachowicką Drużynę Harcerska im. Emilii Plater,  reprezentował 9 osobowy skład z proporcem drużyny, oraz ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, którzy dbali o bezpieczeństwo uczestników uroczystości.

 

 

 

 

 

 

Uroczystości zakończyły się poczęstunkiem przygotowanym przez leśników oraz pokazem sprawności żołnierzy kawalerii w wykonaniu grupy rekonstrukcyjnej. Nie zabrakło tez rozmów przy posiłku z kombatantami i omówieniu wspólnych planów w tym uroczystych obchodów rozbicia wiezienia w Starachowicach przez oddział "Szarego" które odbędą się w dniu 12 sierpnia przy pamiątkowej tablicy na ul. Marszałka Piłsudskiego, na które już teraz w imieniu swoim i pozostałych organizatorów ju dzisiaj zapraszamy.

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj16
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień196
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc16
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605108

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości