Rok_rocznie od samego początku idei przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater odwiedzają ze światełkiem różne zaprzyjaźnione instytucje na terenie całego miasta. W tym roku światełko przywiezione przez delegacje naszej drużyny prosto ze Słowackiego Svitu trafiło do Straży Miejskiej, Tygodnika Starachowickiego, Wirtualnych Starachowic, firmy Marbo, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Pogotowia Ratunkowego oraz Państwowej Straży Pożarnej, gdzie nasza delegacja razem z szefem Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, uczestniczyła w uroczystym spotkaniu wigilijnym na którym oprócz strażaków obecni byli Starosta Powiatu Starachowickiego Piotr Babicki , Prezydent Miasta Jerzy Miśkiewicz oraz w imieniu posła Krzysztofa Lipca poprzednia pani Starosta Danuta Krępa.
Betlejemskie Światło Pokoju trafiło także do osób zaprzyjaźnionych z drużyna i do rodzin naszych harcerzy. I choć chcielibyśmy podzielić się ogniem z kilkoma innymi instytucjami, do których udały się inne środowiska harcerskie, to przekazujemy im gorące życzenia pomyślności w nowym 2018 roku i dalszych chęci i zadowolenia ze wspólnych działań, nie tylko od święta, ale przez cały rok.
Po_raz_trzeci zorganizowany został w Starachowicach Jarmark Bożonarodzeniowy, który z roku na rok cieszy się coraz większa popularnością. Przez trzy dni na świątecznych stoiskach można było zakupić ozdoby świąteczne, choinki, stroiki, produkty żywnościowe i świąteczne wypieki, ale także zasmakować gorących oscypków czy pajdy chleba ze smalcem. Podsumowaniem jarmarku była już trzecia wigilia dla mieszkańców. Wigilia w obecności Starosty Starachowickiego i vice Prezydenta miasta rozpoczęła się o godzinie 15 życzeniami i opłatkiem z mieszkańcami.
Po życzeniach po raz trzeci nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wspierani przez ratowników z HGR Starachowice, wydawali gorące posiłki prosto z naszej kuchni polowej oraz termosów . Przez ponad półtorej godziny, bardzo sprawnie wydaliśmy ponad 150 litrów barszczu, 350 litrów kapusty, ponad 800 pierogów i niezliczona ilość przepysznych pasztecików.
Posiłki na wigilie przygotowały placówki miejskie oraz Caritas przy parafii pw. św. Trójcy w Starachowicach. Po wigilii troszkę spóźnione dotarło pod skałki Betlejemskie Światło Pokoju przywiezione ze Svitu, które komendantka hufca przekazała drużynom, które nie uczestniczył w przekazaniu Światełka w Svicie oraz tym najbardziej wytrwałym czekającym na przybycie światełka mieszkańcom.
W_grudniu skauci z całego świata przygotowują się do przyjęcia Betlejemskiego Światła Pokoju. 16 grudnia 2018 roku, po raz dwudziesty ósmy, płomień rozpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i niesiony przez austriackich skautów, przybył do Svitu na Słowacji, skąd odebrało go ponad 3500 harcerek i harcerzy z całej Polski. W tym roku przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju towarzyszy hasło: „Światło, które łączy”.
Przekazanie odbyło się podczas uroczystej mszy świętej w kościele parafii św. Józefa Robotnika w słowackim Svicie. Msza święta rozpoczęła się uroczystym wprowadzeniem Betlejemskiego Światła Pokoju, które było niesione rękoma słowackich skautów z Wiednia. W trakcie Mszy Słowacy przekazali Światło na ręce hm. Anny Nowosad, Naczelniczki ZHP, która następnie zapaliła 17 lampionów dla każdej Chorągwi ZHP. Do Svitu przybyły także reprezentacje harcerskie z całej Polski. W śród nich było dwie ekipy z naszego hufca, w tym reprezentacja naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Płonący przy ołtarzu płomień rozgrzewał serca wszystkich wokół i sprawiał, że idea mu towarzysząca stała się bliska i obecna jak nigdy dotąd. Po Mszy świętej harcerki i harcerze odebrali Światło, aby zawieźć je w rodzinne strony, tak aby trafiło do jak największej liczby osób i instytucji w całej Polsce.
Harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego, przekazują Betlejemskie Światło Pokoju dalej do Niemiec, na Ukrainę, Białoruś, Litwę i do Rosji, a także skautom skandynawskim, płynąc ze światłem w specjalnym rejsie flagowego żaglowca ZHP „Zawisza Czarny”
[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]
Artykuł w trakcie realizacji ...
W ramach uroczystych obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości wzięliśmy udział bardzo aktywny w uroczystościach miejsko- powiatowych. Oprócz udziału we mszy, podczas której nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zapewnili opiekę medyczną, nasi harcerze pełnili wartę honorową podczas uroczystości pod pomnikiem. Oprócz warty harcerskiej, i osób do odbierania wiązanek o delegacji, wystawiliśmy dodatkowo wartę dwóch żołnierzy w mundurach strzelca Piłsudskiego z 1914 roku i mundurze piechoty z 1939 roku. Oba mundury wraz z oporządzeniem i replikami broni zgodnymi z epoką zdobyliśmy sami realizując programy i zdobywając środki na zakup poszczególnych elementów. Zapewniliśmy także osoby do odbierania wiązanek od delegacji.
Uroczystości w tym roku były połączone z pierwszym biegiem niepodległościowym zorganizowanym przez Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice, w którym udział wzięło ponad 300 biegaczy. Tu nasi ratownicy (8 osób) zapewnili opiekę medyczna, a 18 osób z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im.Emilii Plater, dodatkowo pełnili służbę na trasie zabezpieczając bezpieczeństwo na trasie. Przed biegiem przygotowaliśmy 1918 białych i 2018 czerwonych balonów napełnionych helem, które zostały wręczone mieszkańcom i biegaczom, a następnie wypuszczone na starcie biegu.
Listopad pełen był działań związanych za 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę. Od października braliśmy udział w warsztatach przygotowanych przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest przygotowujących grę miejską zaplanowaną na 10 listopada. Podczas warsztatów przygotowywaliśmy stroje, tak aby na każdym z punktów obsługa zadania był ubrana zgodnie z epoka lub wydarzeniem. Tu nieocenioną pomoc uzyskaliśmy od seniorów i członków koło ŚZŻ Armii Krajowej. Wsparli oni tez stowarzyszenie Everest przy planach repliki pistoletu maszynowego KIS, produkowanego w zakładach starachowickich podczas okupacji niemieckiej. W między czasie pomagaliśmy promować grę na różnych wydarzeniach i szykowaliśmy zadani, które mieliśmy realizować na poszczególnych punktach gry
Sama gra odbyła się w dniu 10 listopada i rozpoczęła się od omówienia zasad gry. Zespoły na początku otrzymały też zaszyfrowana podpowiedź, gdzie mają się udać na pierwszy punkt. Każdy z zespołów miał za zadanie odnaleźć we właściwej kolejności, przygotowane wcześniej punkty na których miał do zrealizowana różne zadania. Był punkt ze składaniem flagi, rozpoznawaniem broni używanych w różnych okresach historii, poznawanie umundurowania i wyposażenia żołnierzy, odgadywanie haseł, obserwacja i przekazywanie informacji. Nie zabrakło tez możliwości porównania skuteczności broni maszynowej w porównaniu z karabinem. Uczestnicy po wykonaniu zadań kompletowali części uzbrojenia, które można było wymieniać w punkcie centralnym zdobywając większe elementy. Wszystkie punkty były prowadzone przez wolontariuszy ubranych w stroje z czasów działań omawianych na punktach, które zorganizowane były w miejscach związanych z historia naszego miasta
Podsumowanie gry odbyło się w urokliwym miejscu na Szlakowisku, miejscu związanym z historią Starachowic, a w szczególności z powstaniem i funkcjonowaniem Okręgu Przemysłowego, w ramach, którego powstały "Zakłady Starachowickie", gdzie trzej konstruktorzy opracowali i wyprodukowali pod nosem okupantów 38 sztuk pistoletu maszynowego własnej konstrukcji opartej na brytyjskim Sten-ie.
Najlepsze zespoły otrzymały nagrody rzeczowe. Główna nagrodę za najlepszą znajomość historii i najlepiej zrealizowane zadania na trasie otrzymał zespół CHRZĄSZCZ TEAM, który wyprzedził CHOJNACKA ADVENTURE i JS 2014. Wśród najmłodszych zespołów największą determinacja wykazały się zuch z gromady Słoneczni Zdobywcy z SP nr 12 ze Starachowic. Gra nie mogłaby się odbyć bez wielu partnerów oraz wsparcia ze strony zarówno Gminy jak i Powiatu Starachowice i oczywiście Narodowego Centrum Kultury, które znacznie wsparło organizację grę i jej kształt.
|
|