Archiwum 2017

Piknik "Zmiany klimatyczne oczami dziecka"

24 września uczestniczyliśmy w pikniku ekologicznym zorganizowanym  na zakończenie lata pod hasłem „Zmiany klimatyczne oczami dziecka” Piknik został połączony z otwarciem bieżni i skateparku.  Na uczestników zabawy czekało sporo atrakcji. Były dmuchane zamki i, karuzela. Dla dzieci z pokazem sztuki cyrkowej wystąpił Don Salvio, który zachęcał dzieci do wspólnej zabawy. Pyton i jego opiekun chętnie pozowali do zdjęć z uczestnikami festynu. Kto zgłodniał, mógł spróbować regionalnych przysmaków przygotowanych przez poszczególne sołectwa w gminie. Imprezę zakończyła wspólna zabawa przy dźwiękach muzyki disco polo w wykonaniu zespołu "Shantel" z Rzeszowa.
Festyn zorganizowały Centrum Kultury i Aktywności Lokalnej w Brodach oraz Stowarzyszenie Profilaktyczno- Społeczne "Rodzina". Patronat nad imprezą objęła wójt gminy Marzena Bernat
 

Pożegnanie Druha Stefana Derlatki

Są_pożegnania na które nigdy nie będziemy gotowi. Są słowa które zawsze wywoływać będą morze łez. I są takie osoby na myśl o których zawsze zasypie nas lawina wspomnień


23 września 2017 roku pożegnaliśmy druha Stefana Deratkę. Harcmistrza, wieloletniego drużynowego, jednego z twórców Środowiskowego Szczepu im. Armii Krajowej, współtwórcę partyzanckiej Drogi Krzyżowej na Wykusie i prezesa starachowickiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. A przede wszystkim pomysłodawcę i pierwszego komendanta Harcerskiego Rajdu Świętokrzyskiego.

 

 

Druh Stefan do  Armii Krajowej wstąpił w lutym 1943 roku, gdzie złożył  przysięgę i przyjął pseudonim „Daniel”. Został przydzielony do plutonu łączności w Starachowicach.Był łącznikiem zgrupowania partyzanckiego Jana Piwnika „Ponurego” na Wykusie. W czasie akcji „Burza” w 1944 r. został przydzielony do II Batalionu 3 Pułku Piechoty Legionów AK, dowodzonego przez kpt.Stanisława Porędę "Świątka", a po 8 października 1944 przez kpt. Antoniego Hedę "Szarego".  Po zakończeniu działań wojennych pozostał w Samodzielnej Brygadzie "Wolność i Niezawisłość", dowodzonej przez "Szarego". Uczestniczył w rozbiciu więzienia Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Kielcach w sierpniu 1945 r.

 

 

 

 

 

Od wielu lat był organizatorem wielu przedsięwzięć i inicjatyw związanych z kultywowaniem pamięci żołnierzy Armii Krajowej. To z nim od wielu lat,  nasza drużyna współorganizowała uroczystości upamiętniające rozbicie więzienia w Starachowicach. To z nim co roku spotykaliśmy się na Partyzanckiej Drodze Krzyżowej,  i wielu różnych uroczystościach, czy tak po prostu w hufcu.

 

Druhu „Stefanie” – meldujemy , że będziemy „pięknie żyć”

dla Ciebie byś był z Nas dumny!

Pozostaniesz na zawsze w naszej pamięci!

 

XI Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

Jedenasty rok z rzędu na terenie Ośrodka ZHP Starachowice nad zalewem Lubianka odbyły się Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego i po raz jedenasty udział wzięli w nich nasi harcerze, którzy wystartowali we wszystkich trzech kategoriach.  Zawody zgromadziły aż 27 zespołów, które miały za zadanie udzielić pomocy na 4  z 12 przygotowanych punktach podzielonych na kategorie wiekowe oraz wypełnić test z wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy.


Najtrudniejszym punktem dla najstarszej kategorii okazała się podobnie jak w ubiegłych latach kuchnia, gdzie zawodnicy musieli sobie poradzić z dwójka poszkodowanych pracowników kuchni podczas gotowania oraz punkt z niemowlęciem, które po zaksztuszeniu się pokarmem, nagle przestało oddychać. W młodszej kategorii niektórzy zawodnicy polegli na punkcie z wymiana żarówki i śrubokrętem, który zawieruszył się pod plecami osoby poszkodowanej.


Nasze cztery zespoły zdobyły dwa medalowe miejsca. W kategorii szkół średnich nasz zespół po raz kolejny dopadła klątwa Ostrowca i zajął drugie miejsce tuż za ekipa z ZSZ nr 1. W kategorii gimnazjum, zespół męski zajął pierwsze miejsce wracając na podium po rocznej przerwie. Dziewczyny, które startowały po raz pierwszy w zawodach, w kategorii gimnazjum zajęły piąte miejsce.  Najmłodszy zespół mimo ambitnej walki z kontuzjami znalazł się na najgorszym czwartym miejscu.

 

Zlot Kieleckiej Chorągwi ZHP

Na trzy dni od 15 do 17 września 2017 roku Park Etnograficzny w Tokarni opanowali harcerze z Kieleckiej Chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego. W zlocie udział wzięło około 1000 harcerek i harcerzy z kilkunastu hufców.  Zlot obywał się pod hasłem "Powrót do Korzeni" a jego celem było stworzenie możliwości d wymiany doświadczeń poprzez wspólną zabawę i działanie oraz integrację  między-hufcową. Zlot był też okazją do promocji działań ZHP.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W_trakcie zlotu odbyło się wiele ciekawych zajęć od nauki gry na bębnach, budowanie tratw, przygotowanie regionalnych ozdób i wielu innych aktywności realizowanych w środowiskach harcerskich naszej chorągwi. My przygotowaliśmy dla uczestników zajęcia sportowo rekreacyjne oraz zajęcia z pierwszej pomocy, które prowadzili nasi ratownicy z HGR Starachowice. Pokazaliśmy nasze aktywności które realizujemy zarówno w drużynie jak i aktywności realizowane na rzecz społeczności lokalnej. Poprowadziliśmy zajęcia z łucznictwa sportowego zarówno z łuków klasycznych jak i bloczkowych, zajęcia z łuczniczych dwu ogni czyli archery tag oraz gigantyczne dmuchane piłkarzyki zbudowane na wzór piłkarzyków stołowych

 

 

 

 

 

 

 

 

Na_punktach przygotowanych przez naszych ratowników można było nauczyć się robienia sztucznych ran wykorzystywanych do symulacji ratowniczych oraz innych zajęć programowych oraz wykonywania RKO (resuscytacji krążeniowo oddechowej) z wykorzystanie AED czyli automatycznych defibrylatorów.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podsumowanie zlotu odbyło się na uroczystym ognisku, gdzie podsumowano zlot ale także realizacji zadań Odznaki Chorągwianej JODŁA. Nagrody dla najlepszych realizatorów odznaki wręczał komendant Chorągwi hm. Tomasz Rejmer. A nasza nagrodę odebrali nasz przyboczny "Janeczek" i druhna Patrycja.Zlot zakończył się uroczystym apelem w centralnej części skansenu w niedzielne przedpołudnie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odznaka Choragwiana JODŁA 2017

Nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska znalazła się w gronie drużyn, które najlepiej zrealizowały zadania Odznaki Chorągwianej JODŁA.

Decyzją Kapituły Odznaki Chorągwianej „Jodła” z dnia 05.09.2017 roku przyznano brązowe Odznaki Chorągwiane „Jodła” oraz nagrody następującym środowiskom:


Metodyka Zuchowa
Gromada Zuchowa „Dzielne Iskierki” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
01 Gromada Zuchowa „Smerfne Skrzaty” – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
3 Konecka Gromada Zuchowa „Wesołe Tygryski” – Hufiec ZHP Końskie
22 Kielecka Gromada Zuchowa „Księżycowe Biedronki” – Hufiec ZHP Kielce-południe
33 Kielecka Gromada Zuchów Żeglarzy „Żeglarze Kapitana Sebastiana” – Hufiec ZHP Kielce-miasto

 


Metodyka Harcerska
Próbna Drużyna Harcerska „Wataha 2″ – Hufiec ZHP Staszów
32 Konecka Drużyna Harcerska „Lamus” – Hufiec ZHP Końskie
75 Kielecka Drużyna Harcerska  – Hufiec ZHP Kielce-miasto


Metodyka Starszoharcerska
38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater – Hufiec ZHP Starachowice
52 Przyparafialna Wielopoziomowa Drużyna Harcerska  – Hufiec ZHP Ostrowiec Świętokrzyski
52 Kielecka Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Kielce-miasto


Metodyka Wędrownicza
Drużyna Wędrownicza „3 DSH”  – Hufiec ZHP Szczekocińsko-Włoszczowski
111 Artystyczna Drużyna Harcerska – Hufiec ZHP Starachowice


Dodatkowo wyżej wymienione środowiska otrzymały 50% bonifikatę na udział w Zlocie Chorągwi Kieleckiej ZHP „Powrót do Korzeni” w Tokarni.

Odznaki Chorągwiane „Jodła” przyznano blisko 30 drużynom z naszej chorągwi. .


Wszystkim  serdecznie gratulujemy !

 

Dożynki Powiatowe w Kałkowie

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

Harcerski Start Hufca Starachowice

Początek września to nie tylko początek szkoły To także początek roku harcerskiego, który w tym roku oficjalnie rozpoczęliśmy zlotem Hufca ZHP Starachowice w dniu 9 września. Zlot rozpoczął się apelem na nowym skwerku koło hufca a naszą drużynę meldował nie kto inny,  jak druh phm Jarosław Mazur przyboczny, który od kilku lat mieszka na co dzień w Nowej Zelandii. Były także podziękowania dla władz miasta i radnych za wspieranie hufca i budowę skwerku.


 

Następnie po części oficjalnej odbył mini piknik, podczas którego środowiska przygotowały zajęcia dla innych drużyn. Nasza drużyna dostała za zadanie przygotowanie tylko zajęć łuczniczych,  a HGR Starachowice punkt z pierwszą pomocą, gdzie można było zrobić sobie także sztuczne rany. Była też kawiarenka przygotowana przez seniorów, śpiewanki na zaimprowizowanej scenie na tarasie za hufcem, mini tyrolka dla najmłodszych, zajęcia plastyczne i strzelnica ASG.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dni Starachowic

Tegoroczne Dni Starachowic zostały zorganizowane na placu koło MCRiW w Starachowicach zwanego potocznie pod basenem lub pod wiatą. Trzydniowa impreza był największym wydarzeniem tego typu w Starachowicach. W piątek wystąpiła Halina Kunicka, w sobotę Kękę, a potem Trzej Królowie: Popek, Matheo i Sobota. W niedzielę zespół Enej. Nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater, przygotowała w piątek zajęcia na strefie zabawy. Wspinaczkę na ściance wspinaczkowej, rozgrywki na pneumatycznych piłkarzykach, strzelnicę łucznicza oraz rozgrywki  Archery Tag czyli łucznicze dwa ognie. Była też mega zjeżdżalnia i basen z piłeczkami z Zakładu Energetyki Cieplnej ze Starachowic, którą także obsługiwała nasza drużyna, oraz strefa dla maluchów przygotowana przez jedną z zewnętrznych firm. W sobotę był dzień bez strefy zabaw dla dzieci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niedziela przywitała nas deszczowo i naszą strefę zabaw ze względu na opady i błoto na boisku przenieśliśmy niedaleko wiaty,  gdzie w ograniczonym zakresie prowadziliśmy zajęcia z łucznictwa, rozgrywki na piłkarzykach. Za to  po raz chyba szósty poprowadziliśmy konkurencje  w turnieju rodzinnym zorganizowanym przez firmę MAN,  w której o główna nagrodę 5000 zł rywalizowało aż sześć rodzin. W ramach turnieju rodziny rywalizowały na naszej strzelnicy łuczniczej, turlały mega dropsa czyli jedna z przeszkód z pola paintbalowego, strzelały rzuty karne na pneumatycznym boisku i to co chyba sprawiało najwięcej emocji i zabawy. Musiały wrzucić jak najwięcej kokosów do pojemnika za pomocą małpek. Podsumowanie turniej odbyło się na scenie głównej, a nagrodę zwycięskiej rodzinie wręczył przedstawiciel firmy MAN. Opiekę medyczną na strefie zabaw zapewniali ratownicy medyczni z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, którzy w sobotę dbali także o bezpieczeństwo uczestników podczas koncertu „Popka”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spartakiada osób niepełnosprawnych "Świętokrzyska Golgota"

Drugi raz podczas  Spartakiady  Osób Niepełnosprawnych „Świętokrzyska Golgota”, zorganizowanej przez Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” z Kałkowa zorganizowaliśmy zajęcia na odbywającej się na gościnnym terenie Sanktuarium w Kałkowie. Podobnie jak w ubiegłym roku poprowadziliśmy zajęcia ze wspinaczki, turniej na pneumatycznych piłkarzykach i zajęcia łucznicze.

 

Natomiast nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice poprowadzili punkt pomocy medycznej z nauka udzielania pierwszej pomocy. Więcej informacji o imprezie na stronie stowarzyszenia "Pomocna Dłoń"


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj13
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień193
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc13
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605105

Online (20 minutes ago): 1
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości