Archiwum 2017

Powitanie lata w Mircu

Powitanie Lata w Mircu,  w tym roku odbyło się z naszym udziałem. Po cyklu biegów odbywających się w ramach Ogólnopolskiego Biegu po Ziemi Mirzeckiej mieszkańcy i uczestnicy mieli okazję uczestniczyć w atrakcjach przygotowanych przez organizatorów. Nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater pod bacznym okiem instruktorów poprowadzili zajęcia z łucznictwa sportowego, zajęcia na ściance wspinaczkowej, zajęcia na gigantycznych piłkarzykach, rzutki,  oraz cieszące się bardzo dużą popularnością zajęcia z łuczniczych dwu ogni czyli Archery Tag.

 

Oprócz naszych zajęć były bardzo dobrze przygotowane i przeprowadzone  występy i konkursy na scenie. Były także pokazy Policji, Ochotniczej Straży Pożarnej,  Straży Ochrony Kolei z psem tropiącym, oraz mini obozowisko rodem z "RYDNA"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystości Konstytucji 3-go Maja

 

 

 

 

 

 

 

 

Za_nami kolejne świętowanie uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podobnie jak w latach ubiegłych uroczystości odbyły się w kościele pw. Wszystkich Świętych, skąd uczestnicy przenieśli się pod pomnik Niepodległości, gdzie złożono kwiaty. W tym rok nasi harcerze z 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im.Emilii Plater wystawili wartę honorowa oraz osoby do odbierania wiązanek. Wsparliśmy też poczet sztandarowy AK z powodu złego samopoczucia jednego ze sztandarowych. W tym roku organizacje wystawiły także kompanie reprezentacyjne. Kompanie wystawiły: ZSZ nr 3  im. Majora Henryka Dobrzańskiego, Zakład Doskonalenia Zawodowego oraz Hufiec ZHP Starachowice i oczywiście nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska.

Zabezpieczenie medyczne zapewniła Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice. .

 

BricoMarche - Hotel Senator Challenge I Półmaraton Starachowicki

Trzydziestego  kwietnia 2017 odbył się zorganizowany po raz pierwszy BricoMarche - Hotel Senator Challenge I Półmaraton Starachowicki, którego głównymi organizatorami było Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji oraz Stowarzyszenie Zabiegane Starachowice. Nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska w ilości 18 osób, zabezpieczała przebieg biegu na trasie wspólnie z wolontariuszami ze Stowarzyszenia Zabieganych Starachowic oraz Stowarzyszenia Gmina Pawłów PLUS. O bezpieczeństwo medyczne uczestników dbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.  W biegu na trzech dystansach 2 km, 10,5 orz 21 kilometrów wystartowało 172 uczestników. Impreza zakończyła się wręczeniem nagród i pucharów od głównych sponsorów firmy BricoMArche i Hotel Senator. Nie zabrakło też gorącego poczęstunku dla uczestników oraz wolontariuszy.

 

 

Nowi ratownicy ZHP w naszej drużynie !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 MARCA 2017

Pierwszego marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, na zaproszenie Komendanta Powiatowego Policji w Starachowicach, wzięła udział w konferencji, której tematem było przekształcenie Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać referatów, Nam szczególnie przypadł do serca referat pana Grzegorza Wydrowskiego z "Fundacji Sprzymierzeni z GROM" oraz film dokumentalny "Ostatni żołnierz Ponurego". Film został nakręcony z inicjatywy pana Szczepana Mroza, Prezesa Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt".

Konferencja była jednym z kilku elementów uroczystych obchodów Narodowego Święta Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Trzy dni wcześniej nasi harcerze wspierając Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice i pozostałych organizatorów, dbali o bezpieczeństwo uczestników "Biegu Tropem Wilczym" w Starachowicach, zabezpieczając drogi dojazdowe na trasie.

 

 

1 Marca w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych reprezentacja 38 Starachowicka Drużyna Harcerska na zaproszenie Komendanta Powiatowej Policji wzięła udział w konferencji zorganizowanej z okazji przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Podczas konferencji mieliśmy okazję wysłuchać referatów między innymi mgr Grzegorza Wydrowskiego z Fundacja SPRZYMIERZENI z GROM i zobaczyć film dokumentalny "Ostatni żołnierz Ponurego" nakręconego z inicjatywy Szczepan Mróz , prezesa Stowarzyszenie Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej "Ponury-Nurt"
 

Bieg Tropem Wilczym

 

W tym roku po raz pierwszy z inicjatywy Klubu Star Starachowice oraz Miejskiego Centrum Rekreacji i Wypoczynku przy współpracy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zorganizowany został Bieg Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Inicjatywa odbywa się już od pięciu lat i w tym roku biegi odbyły się w 160 miastach w Polsce. Zawodnicy podczas biegów mieli do pokonania dystans o długości 1963 metrów. Tę długość wyznaczono nie przypadkowo. W 1963 roku zginał ostatni żołnierz niepodległościowych wojsk ps. "Lalek

W biegu w Starachowicach uczestniczyło blisko 100 biegaczy, a na mecie okolicznościowe medale przygotowane przez organizatorów,  wręczał Prezydent Starachowic Marek Materek. Bieg nie mógłby się też odbyć bez wsparcia Komendy Powiatowej policji w Starachowicach i Straży Miejskie. Nasza Drużyna wspierała  HGR Starachowice w zabezpieczeniu imprezy, pilnują dróg dojazdowych z osiedli na terenie całego biegu. Impreza zakończyła się uroczystym wręczeniem pucharów dla zwycięzców i poczęstunkiem przygotowanym przez MCRiW.


 

 

 

 

 

 

 

 

38 SDH DRUŻYNĄ ROKU w plebiscycie "PIERŚCIENIE PRZYJAŹNI"

 

24 lutego w sali "Awangarda" Starachowickiego Centrum Kultury odbyła się już druga Gala "PIERŚCIENIE PRZYJAŹNI" Gala zorganizowana została w ramach obchodów Dnie Myśli Braterskiej. Podczas gali podsumowano pracę drużyn i wszystkich jednostek hufca ZHP Starachowice. Wręczone zostały także nagrody w kilku kategoriach dla zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników, instruktorów, seniorów, imprezy i drużyny roku.

 


W tym roku "Pierścień Przyjaźni 2016" w kategorii "DRUŻYNA ROKU" otrzymała  z rak druhny  komendantki hufca nasza    38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oprócz nagrody w chyba najważniejszej kategorii "Drużyna Roku" nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, otrzymali główna nagrodę w kategorii "IMPREZA ROKU" za X Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze" . Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek w towarzystwie gospodarza obiektu Dyrektor SCK Anny Kordasiewicz.

 

 

Obie nagrody są dla naszego środowiska bardzo dużym wyróżnieniem, tym bardziej że  obu kategoriach w głosowaniach internautów dosłownie zmiażdżyliśmy konkurencję zbierając więcej głosów i pozostali rywale razem wzięci. W ubiegłym roku nagrodę w kategorii "Drużyna Roku" otrzymała Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, czyli jak ktoś to powiedział na gali, nagroda została w rodzinie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Światełko dla Armii Krajowej

W 75 rocznicę powstania Armii Krajowej reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wzięła udział w Ogólnopolskiej akcji „Światełko dla Armii Krajowej”, zorganizowanej 14 lutego z inicjatywy Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Światowego Związku Żołnierzy AK. Odwiedziliśmy trzy miejsca związane z Armia Krajową, od wielu lat bardzo ważne dla naszej drużyny, gdzie zapaliliśmy symboliczne znicze. Rozpoczęliśmy od miejsca upamiętnienia rozbicia więzienia w Starachowicach przez oddział Antoniego Hedę Szarego. Miejsca, którym opiekujemy się i uczestniczymy w odbywających się tu uroczystościach od samego powstania obelisku, gdzie wielokrotni mogliśmy się spotkać z głównym bohaterem tych wydarzeń "Szarym", a teraz mamy okazją spotkać tu jego córkę. Następnie udaliśmy się na "Wykus" gdzie co roku 28 października spotykamy się na Partyzanckiej Drodze Krzyżowej, oraz na sąsiadujące z "Wykusem",   "Wzgórze 326" zwane "Kropką", miejsca ważne nie tylko dla Nas, ale także dla wielu pokoleń Polaków. Po zapaleniu zniczy znaleźliśmy tez chwile,  aby posilić się przy naprędce rozpalonych ognisku i porozmawiać o tych, którzy walczyli w szeregach Armii Krajowej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

90- te urodziny Druha Stefana

90 urodziny to bardzo wyjątkowa chwila, tym bardziej że dotyczyła wyjątkowej osoby dla  naszego Starachowickiego Harcerstwa czyli druha Stefana Derlatki. Spotkanie urodzinowe przygotował  Środowiskowy Szczep im. Partyzantów Armii Krajowej 3 stycznia 2017 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach

Dostojnemu Jubilatowi życzenia złożyli między innymi Prezydent Starachowic, Starosta Powiatu Starachowickiego, przedstawiciele władz wojewódzkich, środowisk kombatanckich, rodzina, przyjaciele, a także delegacje środowisk harcerskich, które przygotowały dla druha 90 specjalnych kartek urodzinowych.  Druh Stefan, dziękował ze wzruszeniem wszystkim że dane mu było przeżyć tak piękny Jubileusz wśród swoich bliskich, jakimi dla niego byli przybyli harcerze oraz goście. Nie zabrakło też uroczystego tortu i  gromkiego 100 lat dla jubilata.

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj441
mod_vvisit_counterWczoraj198
mod_vvisit_counterTen tydzień1067
mod_vvisit_counterPoprzedni1496
mod_vvisit_counterTen miesiąc2563
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie625011

Online (20 minutes ago): 5
Your IP: 34.239.151.124
,
Today: Cze 13, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości