Archiwum 2015

Osiedlowe zmagania w ramach programy Streetworker

W tym roku wspieraliśmy realizację projektu Streetworker realizowanego na kilku starachowickich osiedlach, którego współ pomysłodawcą jest nasz drużynowy. Podczas małych osiedlowych spotkań z mieszkańcami organizowaliśmy zajęcia sportowe dla dzieci. Zajęcia były niejako zachętą do spotkań z psychologiem, pedagogiem i terapeutą uzależnień, którzy dzięki otwartej i przyjaznej formule zajęć mogli spotkać się bez zobowiązań z mieszkańcami i porozmawiać o problemach na osiedlach. Ten najtrudniejszy element projektu realizowali członkowie Stowarzyszenia Nauczycieli Zdrowa Szkoła i pracownicy poradni psychologicznej. Oprócz zajęć prowadzonych przez naszych instruktorów i harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice prowadzili zajęcia z udzielania pierwszej pomocy oraz dbali o bezpieczeństwo uczestników zajęć.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zamkniecie i otwarce prób instruktorskich.

Ostatnie spotkanie Komisji Stopni Instruktorskich Hufca ZHP Starachowice obradowało w dniu 1 października 2015. Miło nam wszystkich poinformować że druh przewodnik Karol Janeczek zakończył z wynikiem pozytywnym realizację zań na stopień przewodnika, a druh Andrzej Kasperkiewicz otworzył próbę na stopień przewodnika. Opiekunem próby druha Andrzeja będzie druh - już podharcmistrz Karol Janeczek. Gratulujemy serdecznie.

 

IX Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

Po raz dziewiąty wystartowaliśmy w IX Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych W tegorocznych dziewiątych już zawodach startowało 29,  4-5 osobowych zespołów  które rywalizowały w trzech kategoriach. Szkoły podstawowe, gimnazja i najstarsza kategoria szkół średnich. Uczestnicy podczas zawodów  musieli się wykazać się wiedza i umiejętnościami praktycznymi adekwatnymi do wieku uczestników. Na zespoły czekały symulowane zdarzenia przygotowane przez instruktorów z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. Na najmłodsze zespoły czekały: wypadek na rowerze, starsza kobieta o kulach z poranioną kostką, krwotok z nosa i resuscytacja na fantomie.  Gimnazja musiały się uporać z upadkiem z wysokości spowodowanym porażeniem prądem, zawałem serca, wypadkiem drogowym i resuscytacją ośmiolatka. Najstarsza grupa musiała poradzić sobie często z więcej niż jednym poszkodowanym, Tu organizatorzy przygotowali dla nich zdarzenie z zatruciem dopalaczami, wypadek motocyklisty jeżdżącego "crosem" po lesie, zakrztuszenie bardzo ciężkiej osoby i resuscytacją młodego chłopca wyciągniętego z wody. Wszystkie zespoły musiały też wykazać się widzą teoretyczną wypełniając test wiedzy na który mieli tylko 8 minut, co w przypadku wielu zespołów okazało się bardzo trudnym zadaniem.


 

Najwięcej emocji wzbudzała rywalizacja drużyn w najstarszej i najtrudniejszej kategorii.  Niemal murowanym faworytem do zwycięstwa w najstarszej kategorii była drużyna Harcerskiego Centrum Pierwszej Pomocy z Ostrowca Świętokrzyskiego, która triumfowała w trzech ostatnich edycjach zawodów.  Tym razem życie nakreśliło jednak inny scenariusz i pierwsze miejsce w najbardziej prestiżowej kategorii zajął zespół 38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej im. Emilii Plater, a HCPP uplasowało się dopiero na piątym miejscu za II LO ze Starachowic, I LO ze Starachowic i drużynie ZSZ z Ożarowa.  W kategorii szkół gimnazjalnych zajęliśmy drugie miejsce za zespołem HCPP z Ostrowca, wyprzedzając zespół MDP z Lubieni, który od kilku lat depta nam po piętach. W najmłodszej kategorii nasz zespół wrócił po przerwie na podium i to od razu na drugie miejsce zaraz za zespołem ze szkoły w Tychowie Starym.  Dodatkowo aż 3 osoby z najstarszej grupy wynikiem zespołu spełniło wymagania do HGR Starachowice i w przyszłym roku nie będą już startować w zawodach,  co troszkę utrudni nam dobranie zespołu w najstarszej kategorii wiekowej.

Dodać należy że dwa tygodnie temu podczas manewrów wojewódzkich ZHP ROTA 2015 zespół 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wygrał zarówno "Turniej trójtechniczny"  jak i bieg " Sprawni jak Żołnierze",  a ich zadanie przed manewrowe z kategorii "Ratownictwo" zostało najlepiej ocenione przez komendę manewrów. Za sumę zwycięstw otrzymali też nagrodę The Best of The Best za najbardziej sprawny zespół na manewrach.

38 SDH na zawodach reprezentowali:


Kategoria szkoły podstawowe

miejsce II

Julka Wojtan
Patrycja Pawikowska
Kinga Kocjan
Paulina Kołodziej

 

 

Kategoria szkoły gimnazjalne

miejsce II

Kamila Klepner
Aleksandra Gralec
Kacper Grunt
Maciej Niewczas

 

 

Najtrudniejsza z kategorii kategoria szkół średnich

miejsce I

Karolina Gołębska
Paulina Kucharska
Kacper Łebek
Bartosz Garbala

 

 

Najlepsze zespoły otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody zarówno dla zespołu jak i samych uczestników, a pozostałe zespoły dyplomy za udział i pamiątkowa statuetkę za udział w zawodach. Nagrody wręczali Starosta Starachowicki Dariusz Dąbrowski wraz z z-cą komendanta Policji Tomaszem Chamerą, komendantem PSP Markiem Kaczmarczykiem  i szefem HGR Starachowice Tomaszem  Łebkiem.

Więcej o zawodach znajdziecie na stronie Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice

 

 

 

 

 

 

 

Zakończenie wakacji

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

Nasza 38 SDH z nagrodą Best of the Best na Wojewódzkich Manewrach ZHP ROTA 2015

Weekend 4-6 września był dla naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej i pozostałych 20 patroli z całej Kieleckiej Chorągwi ZHP  bardzo intensywny, bowiem w Harcerskim Ośrodku Obozowym „Lubianka” ZHP Hufca Starachowice,  odbyła się trzecia edycja Manewrów. Tym razem przybrały one kryptonim „ROTA 2015”, co można rozwinąć jako ratownictwo, obronność, technika oraz aktywność obywatelska. W ubiegłym roku w II Manewrach, które odbyły się w Kielcach zajęliśmy II miejsce. W tym rok  kilka dni przygotowań, kilka zerwanych nocek plus kilkadziesiąt, jak nie kilkaset godzin podczas organizacji imprez dla firm, różnych szkoleń i zajęć na festynach, dało nam wynik jakiego nie spodziewaliśmy się w najbardziej śmiałych planach. 

Zajęliśmy

- pierwsze miejsce w "Turnieju trójtechnicznym"

- pierwsze miejsce w biegu " Sprawni jak żołnierze"

- Nasze zadanie przed manewrowe zostało najlepiej ocenione w kategorii "Ratownictwo"

Efektem tych trzech wygranych  była najważniejsza nagroda na manewrach  "BEST of the BEST".

 

 

 

 

 

 

 

Przez trzy dni 20 sześcioosobowych patroli złożonych z harcerzy starszych i wędrowników z całego województwa brało udział w różnorodnych zajęciach sprawdzających ich aktywność fizyczną, umiejętność współpracy, a także poziom motywacji do osiągania celów. Nie wystraszyły ich nawet zimne noce w namiocie, czy zadania wykonywane pod presją czasu. Pełni energii brali udział we wszystkich różnorodnych zajęciach, by sprawdzić, kto jest najlepszy.  Już w piątek uczestnicy Manewrów zostali przywitani na Lubiance  przez Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Panią Beatę Oczkowicz.  Tuż po krótkim przemówieniu odbyło się spotkanie z kapitanem Przemysławem Zaczkiem z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach, który  opowiadał o tym, jak wygląda bycie żołnierzem, oraz z chęcią odpowiadał na dociekliwe pytania harcerzy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sobota podzielona została na dwie części. Przed południem miał miejsce "Turniej Trójtechniczny", w skład którego wchodziły rozgrywki paintballowe w których uczestniczyły po 3 osoby z każdego patrolu, zawody pływackie na krytej pływalni w których uczestniczył jeden członek z każdego patrolu, oraz rywalizacja na strzelnicy w której uczestniczył jeden z członków patrolu, który strzelał w pozycji leżącej oraz  opiekun, który strzelał w pozycji stojącej. Wszystkie te konkurencje odbywały się w jednym czasie, stąd bardzo ważny był podział zadań w każdym patrolu. Uczestnicy mieli do pokonania także wojskowy tor przeszkód. Tu do klasyfikacji liczony był łączny czas trzech najlepszych członków zespołu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Po południu harcerze dokształcali się podczas „Mikrokursów Technicznych”  w aż ośmiu kategoriach: samoobrona, techniki linowe, pierwsza pomoc, techniki łącznościowe, ratownictwo wodne, maskowanie, ekwipunek wojskowy oraz geocaching. Organizatorzy nie pozwolili uczestnikom nudzić się nawet w nocy, bowiem przeprowadzili grę „Cichociemni” związaną z tematyką II wojny światowej. Tu część zajęć prowadzili nasi instruktorzy z 38 SDH oraz członkowie Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, którzy poprowadzili między innymi zajęcia wysokościowe na tamie, ewakuację wysokościową z pontonu oraz symulacje z ewakuacja poszkodowanego w trudnym terenie z użyciem noszy płachtowych i siodełka kardiologicznego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niedziela również była dniem pełnym atrakcji. Rozpoczęła się od biegu „Sprawni jak żołnierze”, podczas którego uczestnicy pokonywali wojskowy tor przeszkód, gdzie do pokonania mieli przeprawę pontonem przez Lubiankę, strzelanie, ewakuacje poszkodowanego , RKO i pokonanie toru z czołganiem i przyszykowaniem ekwipunku. Swoje zaciekawienie tematyką armii harcerze mogli zaspokoić podczas spotkania z Jackiem Pietrzakiem „JACO” z Grupy „RAPTOR” z Lublińca.


 

 

 

 

 

 

 

Manewry zakończyły się uroczystym apelem, na którym wręczono nagrody oraz podziękowano współorganizatorom.  Serdeczne gratulacje składamy zwycięzcom w poniższych kategoriach:

Zadania wykonywane przed manewrami w ramach przygotowań do manewrów.


W kategorii Ratownictwo38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
W kategorii Obronność – 75 Kielecka Drużyna Harcerska z Hufca ZHP Kielce-Miasto
W kategorii Technika - patrol FAZA z Hufca ZHP Kielce-Miasto
W kategorii Aktywność obywatelska – patrol Orzeły z Hufca ZHP Starachowice

Turniej "Trójtechniczny"

 

I miejsce – 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
II miejsce -  patrol Orzeły z Hufca ZHP Starachowice-
III miejsce – patrol FAZA z Hufca ZHP Kielce-Miasto


Bieg „Sprawni jak żołnierze”

I miejsce –   38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater
II miejsce –  patrol „Jestę Kabanosę” z Hufca ZHP Starachowice
III miejsce – patrol BISZKOPTY z Hufca ZHP Kielce-Miasto

 

 

 

 

 

Nagrodę  dla zespołu  „Best of the Best” miecz z rąk Jacka Pietrzaka „JACO” z Grupy „RAPTOR” z Lublińca za wszechstronność otrzymała
38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater

Podczas Manewrów odwiedziło nas również wielu gości, wśród których znaleźli się między innymi:

- Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pani Beata Oczkowicz
- Kapitan Przemysław Zaczek z Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach
- Poseł na Sejm RP Lucjan Pietrzczyk
- Prezydent Miasta Starachowice Pan Marek Materek
- z-ca Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Kielcach ppłk Wiesław Loch
- Szef Wydziału Rekrutacji WKU w Kielcach mjr Mirosław Wąchocki
- Jacek Pietrzak „JACO” – Stowarzyszenie Żołnierzy Wojsk Specjalnych Grupa „RAPTOR”

Organizacji Manewrów „ROTA 2015” ZHP Chorągwi Kieleckiej nie mogłyby się odbyć bez wsparcia: Ministerstwo Obrony Narodowej, Wojska Polskiego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego.


 

IX Złaz turystyczny Dębowa Góra

Wkrótce 76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej, która również w naszych okolicach odcisnęła w naszych okolicach swoje tragiczne piętno, świadczą o tym liczne bezimienne mogiły rozsiane w okolicznych lasach. Dębowa Góra,  która była celem złazu to jedno z takich miejsc, gdzie ziemia kryje wiele świadków tragicznych losów Polaków, bohatersko walczących z hitlerowskim najeźdźcą.

 

 

 

 

 

 

 

 

Złaz przygotowany przez Staropolskie Towarzystwo Przyrodniczo Leśne Kotyzka w Starachowicach rozpoczął się od spotkania przy rondzie Karola Kality RĘBAJŁY pod obeliskiem upamiętniającym ofiary zbrodni Kałmuckiego Korpusu Kawalerii podczas obławy w lasach starachowickich 14 i 15 sierpnia 1944 roku. Tu po krótkim zapoznaniu się z historią wyruszyliśmy na początku trasa kolejki, później drogą austriacką na Dębową Górę, gdzie znajduje się rekonstrukcja obozu partyzanckiego . Tu Muzeum Orła Białego zaprezentowało nam broń z okresu II Wojny Światowej.  Tu też odbył się także uroczysty apel i uroczyste podniesieni flagi państwowej.  Po drodze odwiedziliśmy mogiły skrywające nieznane osoby. Mieliśmy też okazję zobaczyć zapomniane  pozostałości po okopach z I wojny światowej które ciągnęły się aż do Lubieni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Następnie udaliśmy brukowanym traktem się do stacji kolejki wąskotorowej do Lipia gdzie czekała na nas grochówka przygotowana przez organizatorów z towarzystwa Kotyzka. Stamtąd po ochłodzeniu się wodą prosto ze studni kolejką wąskotorową wróciliśmy do Starachowic.

 

 

Świeto Wojska Polskiego

Jak co roku nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater uczestniczyli w uroczystych obchodach Święta Wojska Polskiego. Podczas tegorocznych uroczystości wystawiliśmy wartę pod pomnikiem podczas uroczystości miejskich oraz asystę pod pomnikiem, która odbierała wiązanki od gości. W starachowickich uroczystościach uczestniczyli kombatanci, parlamentarzyści, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji i partii politycznych. Prezydent miasta Marek Materek, Starosta Dariusz Dąbrowski, Posłanka do Parlamentu Europejskiego Beata Gosiewska, Poseł Krzysztof Lipiec oraz Poseł Andrzej Bętkowski. Po przemówieniach delegacje kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców, służb mundurowych oraz organizacji i instytucji złożyły pod Pomnikiem Niepodległości wieńce i wiązanki kwiatów. O bezpieczeństwo podczas imprezy z pomocą naszych harcerzy dbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. W uroczystościach oprócz harcerzy z 38 SDH,  wzięli udział też harcerze ze 100 DH Wataha, 15 GDH oraz HSPP.

 

Rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

Mimo wakacji wiele osób pamiętało o tak ważnym wydarzeniu jakie miało miejsce naszym mieście. Po raz kolejny 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater wspierała  Starachowickie koło Armii Krajowej w organizacji i prowadzeniu spotkania tym bardziej, miło nam było gościć na uroczystościach przedstawicieli lokalnych władz na czele z vice-prezydent miasta panią Ewą Skiba, Starostą Dariuszem Dąbrowskim, Posła na sejm RP Krzysztofa Lipca, panią Beatę Oczkowicz podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz przedstawicieli organizacji kombatanckich i organizacji patriotycznych. Uroczystości rozpoczęła  się msza w kościele pw. Wszystkich Świętych,  skąd uczestnicy autokarem udali się pod tablicę upamiętniająca oswobodzenie więzienia przez oddział partyzancki Antoniego Hedy „Szarego”

Tu zebrani mogli zapoznać się z krótka historią  i nowym muralem upamiętniającym „Szarego”,  który powstał na ścianie garaży za tablicą.  Nie zabrakło też kilku słów od gości i utworu „Śpij kolego”  zagranego na trąbce zakończenie przez Kubę Kowalskiego z Kielc. Impreza zakończyła się poczęstunkiem przygotowanym przez UM Starachowice pod wiata koło basenu.

 

 

Obóz w Krynicy Morskiej 2015

Po raz dwudziesty pierwszy Krynica Morska przywitała Nas na obozie pod namiotami. Organizatorzy 38 Starachowicka Drużyna Harcerska, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki przygotowali dla uczestników wiele atrakcji związanych z aktywnością ruchową.

Obóz w Krynicy położony jest na terenie leśnym, od którego do morza dzieli uczestników dosłownie kawałek lasu i wypiętrzonej wydmy. Corocznie nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej sami stawiają obóz od podstaw, przywożąc na miejsce całego tira sprzętu, rozstawiają obóz  począwszy od namiotów poprzez pełne zaplecze kuchenne i zaplecze sanitarne.  I jak to sami mówią jest to jeden z nielicznych obozów prowadzonych metodyką harcerską, zarówno w kwestii programu jak i kwestiach gospodarczych. Uczestnicy sami budują cały obóz, dbają o porządki w namiotach, na terenie obozu, pełnią służbę w kuchni i oczywiście służbę wartowniczą, pilnując obozu szczególnie w nocy kiedy to oprócz gwiazd towarzysza im dzikie zwierzęta.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przy składaniu obozu pomagają wszyscy uczestnicy i to tak sprawnie, że w tym roku obóz zniknął na tirze w ciągu kilkunastu godzin, pozostawiając na miejscu tylko wydeptana trawę. Tu też  oprócz elementów wychowawczych są elementy rywalizacji i dobrej zabawy. Jednym z tegorocznych rekordów, co wprawiło w zdziwienie niektórych rodziców, których pociechy w domu ponoć nic nie potrafią zrobić, było złożenie z całym osprzętem  siedmiu sztuk namiotów tak zwanych dziesiątek,  w pięćdziesiąt dwie minuty i to w większości przez osoby, które na obozie były pierwszy raz.


 

 

 

 

 

 

 

Obóz to nie tylko wychowanie, ale także wypoczynek. To także odpoczynek szczególnie od wszechobecnych komputerów. Na obozie w Krynicy dominują zajęcia związane z aktywnością ruchową. Od prostych zajęć fizycznych, zajęć  sportowych, poprzez te specjalistyczne z wykorzystaniem różnorodnego sprzętu.  Były zajęcia paintballowe na terenach przylegających do obozu, gdzie jest dużo okopów z II wojny światowej. Tu uczestnicy mogli sami wymyślać scenariusze zabawy. Były także zajęcia strzeleckie z ASG, gdzie uczestnicy strzelali do tarcz biathlonowych.

 

 

 

 

 

 

 

Były zajęcia wspinaczkowe na ściance wspinaczkowej, wspinanie na skrzynki. Podsumowaniem tego bloku zajęć był 100-metrowej długości zjazd na linie, tak zwanej tyrolce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele czasu uczestnicy spędzili na zajęciach łuczniczych, które cieszą się dużym powodzeniem. Organizatorzy sprawili niespodziankę uczestnikom, ponieważ mogli oni wziąć udział w zajęciach z zawodowym trenerem łucznictwa. Na zajęciach oprócz zdobycia wiedzy i umiejętności prosto od mistrza, mogli zapoznać się z najnowszymi produktami firm zajmujących się sprzętem łuczniczym wykorzystywanym na zawodach o randze mistrzostw Polski i mistrzostw Świata.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do dyspozycji uczestników były też zajęcia z grami planszowymi rozwijającymi wyobraźnie i logiczne myślenie. Tu królowały  Abalone, Pilos i Quarto, oraz  wszechobecne Scrabble w różnych wersjach. Nie zabrakło tez zajęć z rękodzieła.  Z koralików powstawały nie tylko bransoletki i wisiorki, ale także zwierzątka i to nawet te trójwymiarowe. Były także zajęcia z rękodzieła dla „twardzieli” tu uczestnicy sami wykonywali bransoletki survivalowe z paracordu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieczorem odbywały się oczywiście ogniska harcerskie Był też tradycyjny festiwal piosenki wraz z kabaretonem, podczas którego uczestnicy śpiewali własne teksty o sobie i o kadrze, a kadra o  uczestnikach J,  podczas niepogody organizowane były kominki na stołówce. Wyjścia na zachód słońca czy zabawy na plaży. Były także zajęcia na plaży, udział w  imprezie NIVEA, pełnej konkursów, w tym rzeźby z piasku,  gdzie wspólnie zbudowali największą ośmiornicę na plaży. Bieg sprawnościowy i olimpiada sportów przeróżnych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bardzo dużo emocji wzbudził w uczestnikach  wieczór wzorowany na serialu The Walking Death,  podczas którego uczestnicy ucharakteryzowali się na postacie z filmu. Kadra tak wkręciła uczestników w tą zabawę, że żaden z nich nie zorientował się, że sami szykują się na święto prawdziwego obozowicza. Tu wykorzystali sporo wiedzy i umiejętności zdobytych na zajęciach z pierwszej pomocy. Uczestnicy tak dobrze się bawili, że niektórzy z nich dopiero po zrobieniu kilku zadań zorientowali się, że jest to przyjęcie do braci obozowej - czyli potocznie nazywany „chrzest obozowy”. Po przejściu toru z zadaniami i nadaniu im nowych imion obozowych,  uczestnicy w strojach wyruszyli na plaże i do portu, gdzie ucharakteryzowani serdecznie witali piłą motorową wczasowiczów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach wycieczki uczestnicy po raz drugi odwiedzili Centrum Nauki EKSPERTMENT w Gdyni, spacerowali po Sopockim molo oraz odwiedzili Stare Miasto w Gdańsku, gdzie część harcerzy tradycyjnie zarabiała na przysłowiowego „maca” śpiewając piosenki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kilkanaście dni obozu minęły nie wiadomo kiedy. Tradycyjnie też załatwiliśmy na obozie kilka spraw podsumowujących całoroczna pracę drużyny. Kilka osób próbowało zaliczyć służby instruktorskie, przygotowując się niejako do zostania w przyszłości instruktorem lub wychowawcą na obozie. Kilka osób, które było pierwszy raz na obozie jako harcerze zaliczyło też tradycyjną kąpiel sami wiecie czego w fontannie. Była też inna ważna i uroczysta chwila i to na najwyższym punkcie na mierzei czyli „Wielbłądzim Garbie” podczas której jeden z naszych harcerzy otrzymał dawno zasłużona zielona chustę.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkich zajęć nie sposób wymienić i jak to mówią sami uczestnicy nie sposób wszystkiego co się działo wyklikać nawet na facebooku. Tu po prostu trzeba przyjechać i samemu przekonać się jak fantastyczne mogą być wakacje na obozie pod namiotami w Krynicy Morskiej.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj15
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień195
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc15
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605107

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości