Ostatnie dni ferii harcerze 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater spędzili na biwaku drużyny, którego celem było nie tylko podsumowanie Nieobozowej Akcji Zimowej, ale także przybliżenie członkom drużyny postaci i działalności „Żołnierzy Wyklętych” W ostatnich latach bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Celem spotkania było zapoznanie się nie tylko z postaciami samych „Żołnierzy Wyklętych” ale także ich działalnością.
Kulminacyjnym elementem biwaku był bieg harcerski podczas którego musieli wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami z technik harcerskich, wśród których nie zabrakło rozpalanie ogniska z rzeczy znalezionych w lesie bez użycia papieru czy innych wspomagaczy, zakładanie uprzęży wspinaczkowej na czas, czy poradzenie sobie z zakopanym w błocie samochodem. Podczas biegu musieli szybko nauczyć się na pamięć imion i nazwisk żołnierzy i ich pseudonimów, czy zapamiętać z pomieszanych fotografii jak najwięcej szczegółów.
Wieczorem zorganizowaliśmy kominek podczas którego harcerze zapoznawali się dzięki wydawnictwom Instytutu Pamięci Narodowej z sylwetkami żołnierzy. Tu mogli się dowiedzieć nie tylko o ich losach wojennych i działaniach przeciwko sowietom, ale także uzyskali informacja o ich wykształceniu pochodzeniu, czy o tym jakimi ludźmi byli na co dzień i jak niestety, bardzo często kończyło się ich życie.
Pierwszego marca przyszedł czas na podsumowanie biwaku i samego biegu na stopnie. Z samego rana udaliśmy się do Iłży, gdzie pod pomnikiem Antoniego Hedy „Szarego” żołnierza AK, z którym nasi starsi harcerze znali się osobiści i od wielu lat uczestniczymy w uroczystościach pod tablica upamiętniająca rozbicie więzienia w Starachowicach, dwóch harcerzy Eryk i Bartosz złożyło przyrzeczenie harcerskie, a pięcioro innych otrzymało wyższe stopnie harcerskie. Zieloną chustę drużynową otrzymał Bartosz.
Po wizycie w Iłży wróciliśmy do Starachowic aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", które odbyły się już po raz piaty. W uroczystościach oprócz harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej udział wzięli harcerze z Hufca ZHP Starachowice z 100 DH i XI Szczepu, Armii Krajowej z druhem Derlatką na czele, Strzelcy, Semper Fidelis, ONR, przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji, samorządów oraz posłem Krzysztofem Lipcem