Archiwum 2015

Biwak drużyny "Rocznica Żołnierzy Wyklętych"

Ostatnie dni ferii harcerze 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater spędzili na biwaku drużyny, którego celem było nie tylko podsumowanie Nieobozowej Akcji Zimowej,  ale także przybliżenie członkom drużyny postaci i działalności „Żołnierzy Wyklętych” W ostatnich latach bohaterska i tragiczna zarazem historia coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Celem spotkania było zapoznanie się nie tylko z postaciami  samych „Żołnierzy Wyklętych”  ale także ich działalnością.

 

Kulminacyjnym elementem biwaku był bieg harcerski podczas którego musieli wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnościami z technik harcerskich, wśród których nie zabrakło  rozpalanie ogniska z rzeczy znalezionych w lesie bez użycia papieru czy innych wspomagaczy, zakładanie uprzęży wspinaczkowej na czas, czy poradzenie sobie z zakopanym w błocie samochodem.  Podczas biegu musieli szybko nauczyć się na pamięć imion i nazwisk żołnierzy i ich pseudonimów, czy zapamiętać z pomieszanych fotografii jak najwięcej szczegółów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieczorem zorganizowaliśmy kominek podczas którego harcerze zapoznawali się dzięki wydawnictwom Instytutu Pamięci Narodowej z sylwetkami żołnierzy. Tu mogli się dowiedzieć  nie tylko o ich losach wojennych i działaniach przeciwko sowietom, ale także uzyskali informacja  o ich wykształceniu pochodzeniu, czy o tym jakimi ludźmi byli na co dzień i jak niestety,  bardzo często kończyło się ich życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwszego marca przyszedł czas na podsumowanie biwaku i samego biegu na stopnie. Z samego rana udaliśmy  się do Iłży, gdzie pod pomnikiem Antoniego Hedy „Szarego” żołnierza AK, z którym nasi starsi harcerze znali się osobiści i od wielu lat uczestniczymy  w uroczystościach pod tablica upamiętniająca rozbicie więzienia w Starachowicach, dwóch harcerzy Eryk i Bartosz złożyło przyrzeczenie harcerskie,  a pięcioro innych otrzymało wyższe stopnie harcerskie. Zieloną chustę drużynową otrzymał Bartosz.

 

 

 

 

 

 

 

Po wizycie w Iłży wróciliśmy do Starachowic aby wziąć udział w uroczystościach upamiętniających Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych", które odbyły się już po raz piaty. W uroczystościach oprócz harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej udział wzięli harcerze z Hufca ZHP Starachowice z 100 DH i XI Szczepu, Armii Krajowej z druhem Derlatką na czele, Strzelcy, Semper Fidelis, ONR, przedstawiciele organizacji społecznych, instytucji, samorządów oraz posłem Krzysztofem Lipcem

 

Dzień Myśli Braterskiej 2015

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej w Hufcu ZHP Starachowice rozpoczął się od mini gry miejskiej, której start rozpoczął się w hufcu. Drużyny miały za zadanie w krótkim czasie przygotować kartkę okolicznościową. Tu nie przypadkiem udało nam się znaleźć zielony karton i białe i czarne farbki tak aby kartka była w barwach drużyny. Dodatkowo wykonaliśmy ją na masce zielonej strzale naszego przybocznego :). Po krótkim, bardzo krótkim teście z wiedzy harcerskiej udaliśmy się w w okolice basenu gdzie po znakach patrolowych musieliśmy odszukać listy a następnie złożyć ich treść w jedną całość i zgadnąć że to cytat z Baden Powella.


 

 

 

 

 

 

 

Ostatnim etapem biegu była wizyta w I LO, gdzie przy ognisku układanym przez patrole odbyło się zobowiązanie instruktorskie drużynowej "GZ Słoneczni Zdobywcy" dh Elizy Gawlik. Tu też musieliśmy się wykazać wiedzą ze znajomości Gór Świętokrzyskich. Na zakończenie odbyło się harcerskie kareoke, podczas którego drużyny losowały piosenki do zaśpiewania. Tu wylosowaliśmy utwór bardzo często śpiewany przez naszą 38 SDH czyli "Loeonado". Mniej szczęścia miały zuchy, które z naszą pomocą zaśpiewały "Majora Ponurego" Było też kilka ciepłych słów od Starosty i  zielony dyplom dla 38  Starachowickiej Drużyny Harcerskiej za najlepiej wykonane zadania na biegu.

 

Orszak Trzech Króli w Starachowicach

Kolejny raz członkowie 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wzięli udział w Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami Starachowic. W tym roku orszak wyruszył sprzed  kościoła Wszystkich Świętych jedna trasą i skończył się przy szopce pod skałkami,  gdzie wszyscy oddawali pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. Nasi harcerze z trzydziestki ósemki wzięli czynny udział w przygotowaniu orszaku. Razem z 40 DH  wystawiliśmy asystę przy królach w strojach rycerskich. Rolę Maryi odegrał nasza harcerka Ola Bolęmba  (przez „ę”) z. W orszaku nie zabrakło też harcerzy z 100 DH Wataha,  oraz HSPP. Zabezpieczeniem medycznym zajmowali się nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, a smaczną grochówkę prosto z kuchni polowej serwowali "Master Chefowe" ze Stowarzyszenia Miłośników Lasu KOTYZKA.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj11
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień191
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc11
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605103

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości