Archiwum 2015

Podsumowanie biegu pod Piotrowym Polem

Zakończenie roku harcerskiego było okazją do zorganizowaliśmy bieg harcerski na stopnie. Tym razem drużynowy przewrotnie umieścił jego akcję na planszowej grze przyniesionej z harcówki. W błędzie jest ten kto myśli że bieg odbywał się przy stole. Nie w zwyczaju 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej jest siedzenie tylko w sali czy izbie harcerskiej podczas takich wydarzeń. Na uczestników czekało kilka dość dynamicznych zadań które zmuszały do aktywności i wzbudzały zarazem wiele radości ...uczestnikom. Tu we znaki najbardziej dały się nam „Rakieta” i zadanie które otrzymało kryptonim „WT”. Kto nie wie niech żałuje.

 


 

Podsumowanie biegu i wręczenie stopni odbyło pod Piotrowym Polem, gdzie od wielu lat stoi pomnik upamiętniający bitwę w lasach pod Piotrowym Polem, gdzie „Leśne boje” stoczyły pododdziały zgrupowania nowo formującego się pułku piechoty AK" Ziemi Iłżeckiej" dowodzone przez por. Wincentego Tomasika ps. "Potok". Nowo formowane zgrupowanie liczyło około 700. 1 października 1944 r. o godz. 4:00 Niemcy rozpoczęli obławę. Zaskoczone nowo tworzone i jeszcze nie wyszkolone pododdziały AK stacjonujące w różnych miejscach kompleksu leśnego pod Piotrowym Polem zostały zaatakowane pod nieobecność dowódcy por. Tomasika, przez kilka tysięcy żołnierzy niemieckich (akcja antypartyzancka o kryptonimie "Wotan"). W wyniku bitwy zginęło 57 żołnierzy polskich, 11 rosyjskich i ponad 300 niemieckich żołnierzy.

 

 

Miejsce zostało wybrane nie przypadkowo. 21 czerwca bieżącego roku, w tym miejscu została oddana i poświęcona Partyzancka Droga Krzyżowa, na którą mimo zaproszenia, ze względu na grę "Cichociemni" nie mieliśmy okazji się wybrać. Notabene od wielu lat uroczystości pokrywają się z innymi i wyjazd był okazją odwiedzenia tego pięknie zagospodarowanego miejsca. Przyrzeczenie harcerskie pod pomnikiem złożyła Julka i Kinga, a nowe stopnie otrzymali Bartosz, Ania oraz Kinga. Gratulujemy wszystkim serdecznie.

 

Festyn rodzinny w Lipiu

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

Gra historyczna "Cichociemni"

Ostatni weekend roku szkolnego spędziliśmy na Ośrodku ZHP Lubianka, gdzie uczestniczyliśmy w grze fabularnej "Cichociemni" Miło spędzony czas zaowocował zajęciem przez naszą 38 Starachowicką Drużynę Harcerska pierwszego miejsca w kategorii "Bojowe Szkoły" i trzeciego miejsca w kategorii "Cichociemni"

 

 

 

 

 

 

Tłem zmagań było fikcyjne miasto ulokowane na ośrodku harcerski w którym znajdował się bazar, kawiarnia oraz  niemieckie koszary. Ponad dziewięćdziesięciu uczestników podzielonych na 3 kategorie wiekowe miało okazję cofnąć się do czasów okupacji i wcielić się w przedstawicieli różnych struktur ruchu oporu.

Gra zaczęła się w piątek późnym wieczorem,  kiedy to uczestnicy mieli za zadanie odebrać zrzuty z Londynu. Lawirując pomiędzy licznymi niemieckimi patrolami poszczególne grupy musiały odnaleźć przeznaczone dla nich zrzuty sprzętu, który mogli wykorzystać podczas gry w sobotę.

 

 

 

 

 

 

 

W sobotę uczestnicy mogli  spróbować swoich sił w akcjach wywiadowczych i dywersyjnych. Nie zabrało też przechwytywania meldunków wroga, szyfrów oraz podrabiania rozmaitych dokumentów i przepustek. Na każdym kroku gracze musieli uważać na niemieckie patrole, które utrudniały konspiracyjną pracę poprzez liczne kontrole i rewizje. Oprócz wspomnianego miasta w pobliskim lesie znajdowały się dwa dodatkowe punkty – Partyzancki Obóz oraz Radiostacja. Tam uczestnicy mogli sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód, swoje umiejętności strzeleckie oraz znajomość alfabetu morsa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatniego dnia na uroczystym apelu podsumowano rywalizacje we wszystkich trzech kategoriach.


W kategoria Cichociemni (Harcerze Starsi/Wędrownicy):
I miejsce zajął patrol  15 Grunwaldzkiej Drużyny Harcerskiej im. „Jędrusiów”
II miejsce  patrol  111 Artystycznej Drużyny Harcerskiej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
III miejsce patrol 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater

W kategorii  Bojowe Szkoły (Harcerze):
I miejsce zajął patrol 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater
II miejsce patrol 11 Drużyny Harcerskiej „Czarne Wilki”
III miejsce patrol 100 Drużyny Harcerskiej „Wataha” im. mjr Eugeniusz Kaszyńskiego „Nurta”

W  kategorii  Zawiszacy (Zuchy) :
I miejsce patrol z Gromady Zuchowej „Małe wilczki „
II miejsce patrol z gromady Zuchowej „Leśne Skrzaty”

 

Powitanie wakacji pod "Skałkami" i nad "Lubianką"

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

Integracyjny turniej w piłkę siatkową "Podaj piłkę"

23 maja reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater wzięła udział w pierwszym Integracyjnym turnieju w piłkę siatkowa skierowanym do organizacji pozarządowych i drużyn harcerskich w którym udział wzięło 6 zespołów. Zespoły najpierw rywalizowały w dwóch grupach, a następnie odbył się tak zwany  "final four" w czasie którego po dwa zespoły z każdej z grup walczyły o wejście do finału. Po ciężkich bojach turniej  wygrał zespół "Unicorns of love" przezd Harcerskim Klubem Sportowym "SPARTA" . Trzecie miejsce zajęli nasi dzielni siatkarze z 38 SDH. W trakcie rozgrywek odbył się także konkurs wiedzy o siatkówce. Pierwsze miejsce zajął przyboczny 38 SDH pwd. Karol Janeczek, a trzecie miejsce nasz drużynowy hm. Tomasz Łebek. Nagrodę fair play otrzymał zespół Stowarzyszenia "YES - Jakość Energia Starachowice"

 

 

 

Biwak Majowy

[Błąd na stronie][Skontaktuj się z administratorem]

 

III Festiwal Piosenki HARCOGRANIE

Po raz trzeci wzięliśmy udział w festiwalu piosenki HARCOGRANIE i po raz trzeci nasza drużyna znalazła się na podium. Tym razem na III miejscu znalazł się nasz najmłodszy zastęp w składzie Kamila, Julka, Kinga, Paulina, Klaudia, który do akompaniamentu naszego drużynowego wykonał dwa utwory: " Plastelina" oraz drugi" Wieczorne Śpiewogranie". Dodatkowo dostaliśmy nominację na przegląd wojewódzki.

 

W tym roku gościem honorowym i przewodniczącym jury festiwalu był Paweł Orkisz, poeta i pieśniarz związany z Krakowem, autor wielu piosenek w tym znanej większości harcerzom i żeglarzom piosenki "Przechyły" W jury zasiedli także Tomasz Kordeusz - znany muzyk, kompozytor, pieśniarz, dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury.  Arkadusz Szostak kierownik programowy i koordynator domu kultury Zameczek w Kielcach, reżyser wielu koncertów i festiwali w tym Harcerskiego Festiwalu Wiatraczek w Kielcach.

Festiwal zakończył się koncertem  Pawła Orkisza.

 

Dzień Harcerza

25 kwietnia 2015 roku harcerze hufca ZHP Starachowice obchodzili uroczyście „Dzień Harcerza” pod hasłem „Święty Jerzy patron harcerzy”.  Pomysłodawcą tegorocznej imprezy była grupa harcerzy uczestniczących w kursie przewodnikowskim „Odyseja”, który odbył się w naszym Hufcu w dniach 18­-22 luty 2015. Imprezę rozpoczęła parada smoków, która wyruszyła spod Hufca  i przemaszerowała ulicami na plac pod fontanną, gdzie harcerze rozbili małe miasteczko programowe.  Na miasteczku harcerskim znalazło się wiele atrakcji oferowanych przez środowiska harcerskie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater postawiła  ściankę wspinaczkową, strzelnice ASG, i strzelnice łuczniczą, gdzie można było spróbować swoich sił na łukach zarówno klasycznych jak i na bloczkowych.  Natomiast nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice prezentowała sztuczne rany i obrażenia oraz pokazy ratownictwa medycznego, pełniąc jednocześnie funkcję medycznego zabezpieczenia imprezy.  2DH im. Mariana Langiewicza prowadziła „Strefę Mars”, w której prezentowano eksperymenty fizyczne i chemiczne. 100DH Wataha udostępniła radiostację krótkofalarską i prowadziła łączność z innymi użytkownikami fal eteru. 111ADH oraz 82DH Kubuś poprowadziła  strefę muzyczną z tańcami  integracyjnymi.   Krąg Żeglarski  „Bajdewind” zaprezentował jeden z jachtów oraz uczył chętnych różnych metod wiązania węzłów.  Nie zabrakło też  klaunów w osobach harcerzy ze 100 DH Wataha i 40 DSH, oraz przepysznej grochówki serwowanej zarówno  harcerzom jak i mieszkańcom . Była także  Kuglarska Gra Miejska oraz harcerskie ognisko, podczas którego zobowiązanie instruktorskie złożyła dh pwd. Izabela Ćwik drużynowa Gromady Zuchowej „Małe Wilczki”. Imprezę zakończył pokaz Teatru Ognia.

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezie towarzyszyła piękna wiosenna pogoda i mnóstwo gości, tych związanych z harcerstwem, którzy wspominali swoje dzieje w harcerskim mundurze, oraz ci zainteresowani wydarzeniem, którzy z zainteresowaniem przyglądali się pracy harcerzy i ich wspólnej zabawy.

 

Uroczystości Katyńskie

Artykuł w trakcie realizacji ...

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj14
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień194
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc14
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605106

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości