Archiwum 2014

Warsztaty ratownicze „SOS DLA RUCHU DROGOWEGO”

W dniach 13-15 czerwca 2014 roku, nasi harcerze wzięli udział warsztaty ratowniczych, zorganizowanych  w ramach projektu „SOS dla RUCHU DROGOWEGO” w których udział wzięło aż 60 osób, z powiatów Skarżyskiego, Starachowickiego i Ostrowieckiego W ramach kilku bloków zajęć uczestnicy pogłębiali swoją wiedzę z zakresu ratownictwa. Były zajęcia z łączności przeprowadzone przez  Państwową Straż Pożarną ze Starachowic, podczas których mogli nie tylko zapoznać się z zasadami rozmów w eterze, ale także ćwiczyli na profesjonalnym sprzęcie. Strażacy przeprowadzili też pokaz,  podczas którego pokazali uczestnikom narzędzia i sposoby wykonania dostępu do osoby uwięzionej w samochodzie po wypadku drogowym.   Były także zajęcia z profesjonalnej charakteryzacji ,  podczas których mogli nie tylko zobaczyć,  ale także sami wykonać z pomocą instruktorów rany z użyciem profesjonalnych materiałów.  W sobotę dokładnie o 16, z inicjatywy naszej Policji,   w ramach Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki odbył się mini happening czyli  społeczny zryw "Wolne serca", który polegał na położeniu prawej dłoni na sercu i przez 60 sekund wybijaniu wspólnie jego rytmu. Wieczorem instruktorzy z HGR Starachowice przygotowali dla uczestników niespodziankę czyli grę ratowniczą,  podczas której w pozorowanym zdarzeniu drogowym z wieloma poszkodowanymi, uczestnicy mogli wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu ratownictwa,  ale także umiejętnościami współpracy w grupie.

Dużo czasu przeznaczone zostało na ćwiczenia praktyczne,  podczas których w trakcie symulowanych zdarzeń musieli udzielać pomocy w różnych sytuacjach. Głównym organizatorem warsztatów było Starostwo Powiatowe w Starachowicach a zadanie realizowane jest ze środków z  Rządowego Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań  „RAZEM BEZPIECZNIEJ”

 

Festyn w Mircu

15 czerwca podczas Turniej Gier i Zabaw Ruchowych pod nazwą „Powitanie wakacji” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki wraz z animatorami orlika i członkami Mirzeckiego Towarzystwa Sportowego "Leonard" nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej prowadzili zajęcia związane z wykorzystaniem różnorodnych rzutek, gdzie każdy mógł  sprawdzić swoja koordynacje ruchową  i celność,  zajęcia łucznicze oraz zajęcia wspinaczkowe na ściance w których zwinnością wykazał   sam wójt Mirca. W imprezie uczestniczyli też policjanci z KP Policji oraz członkowie Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki, którzy przeprowadzili zajęcia profilaktyczne z zakresu bezpieczeństwa w ruchu  drogowym oraz zaprezentowali nowy radiowóz, natomiast nasi ratownicy z HGR Starachowice nie tylko dbali o bezpieczeństwo uczestników podczas zajęć z pierwszej pomocy ale także wykonywali sztuczne rany dla odważnych.

 


 

Obóz Krynica Morska 2014

 

Msza w intencji służb mundurowych

14 maja 2014 roku w ramach "Tygodnia ze Świętym Janem Pawłem II" , o godzinie osiemnastej odbyła się msza św. za Ojczyznę i mieszkańców Starachowic w intencji: weteranów i kombatantów, policji, straży pożarnej, wojska, straży miejskiej, harcerzy, strzelców i służb mundurowych. 38 Starachowicką Drużynę Harcerska uczestniczyła we mszy w 13 osobowej reprezentacji wraz z proporcem drużyny. Głównym celebransem był ks. kanonik Henryk Wólczyński.

 

Pracowity biwak majowy !

Weekend majowy zawsze staramy się spędzać bardzo intensywnie i tak też było w tym roku. Rozpoczęliśmy pierwszego maja biwakiem w hufcu, podczas którego zrobiliśmy przegląd sprzętu wspinaczkowego i łuczniczego przed rozpoczynającym się sezonem. Wieczorem był kominek i tradycyjne śpiewanki.

 

 

 

Drugiego dnia wzięliśmy udział w uroczystościach na nowo otwartym starachowickim rynku, gdzie był festyn europejski promujący 10 lecie naszej bytności w UE oraz święto flag. Były konkursu dla dzieci i dorosłych oraz występy zespołów i solistów. Dodatkowo nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice zabezpieczali całą imprezę. Trzeciego maja z samego rana udaliśmy się na uroczystości związane z rocznica uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. gdzie nasze harcerki pełniły wartę honorowa i odbierały kwiaty od delegacji pod pomnikiem.

 

Po uroczystościach wyruszyliśmy w teren. Trasa zawiodła nas przez maca, gdzie znowu trafił nam się paragon z numerem 38,  do miejscowości Zalejowa pod Chęcinami, gdzie rozbiliśmy biwak pod skałkami. Jak na weekend majowy przystało mimo początkowo słabej pogody rozpoczęliśmy od grillowania i prześpiewaniu chmur, które nam uległy i mogliśmy się powspinać na skałkach i oddawać leniuchowaniu w słońcu. Rozłożyliśmy kilka dróg wspinaczkowych z różnymi stopniami trudności, od drogi przypominającej wchodzenie po drabinie, po drogę z dość trudna przewieszką dla wytrwałych. Mieliśmy też okazję przetestować  nocleg w warunkach terenowych bez użycia namiotów przed planowanymi kolejnymi wyjazdami.

Zdjęcia z biwaku i uroczystości z dnia 3 Maja znajdują się na naszym profilu na facebooku, zapraszamy !

 

Kamienie nie na szaniec, czyli wiosenne porządki.

Każdego roku na wiosnę wykonujemy jakąś pracę na terenie naszej harcówki. Nie chodzi tylko o zgrabienie trawnika a o coś co sprawi że nasz teren będzie coraz ładniejszy i bardziej użyteczny. W tym roku uwagę skupiliśmy na usunięciu wykopanych podczas usuwania skarpy kamieni. Kamienie, notabene jakieś 12 metrów sześciennych, zostały przeniesione na przygotowany wcześniej cokół za górką, gdzie znalazły swoje stałe miejsce. Na miejscu pozostały po stercie kamieni, które nie dość że wyglądały nie estetycznie to jeszcze walały się pod nogami wydzieliliśmy krawężnikami miejsce, gdzie wzdłuż płotu podsadziliśmy tuje. Pozostały plac wykładać będziemy płytkami w miarę ich pozyskania. Ruszyły też prace nad murem oporowym, gdzie wkomponowany będzie grill, który mamy nadzieje przed wakacjami uroczyście przetestować.

 

II Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie”.

Po raz drugi wzięliśmy udział w Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie” , który w tym roku odbywał się w nowo wyremontowanej Sali Starachowickiego Centrum Kultury. W festiwalu uczestniczyło kilkanaście drużyn harcerskich i zespołów w trzech kategoriach wiekowych. My zaśpiewaliśmy 2 piosenki „Wiosenny” oraz „Per aspera ad astra”, których wykonanie dało nam III miejsce w kategorii otwartej. Po festiwalu czekała na wszystkich niespodzianka w postaci koncertu jednego z członków jury Roberta Kasprzyckiego znanego między innymi z piosenek „Zapisze śniegiem w kominie” czy „Niebo do wynajęcia”

o raz drugi wzięliśmy udział w Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Harcogranie” , który w tym roku odbywał się w nowo wyremontowanej Sali Starachowickiego Centrum Kultury. W festiwalu uczestniczyło kilkanaście drużyn harcerskich i zespołów w trzech kategoriach wiekowych. My zaśpiewaliśmy 2 piosenki „Wiosenny” oraz „Per aspera ad astra”, których wykonanie dało nam III miejsce w kategorii otwartej. Po festiwalu czekała na wszystkich niespodzianka w postaci koncertu jednego z członków jury Roberta Kasprzyckiego znanego między innymi z piosenek „Zapisze śniegiem w kominie” czy „Niebo do wynajęcia”

 

Biwak walentynkowy czyli "Zakochaj się w harcerstwie"

 

 

 

 

 

 

 

 

Biwakiem podsumowaliśmy tegoroczną Nieobozową Akcje Zimową podczas której uczestniczyliśmy w kilku imprezach przygotowanych dla drużyn hufca. Tradycyjnie najwięcej emocji wzbudziły turniej w ping ponga i kręgle. Tu udało nam się zwyciężyć rywalizację  w kategorii drużynowej i indywidualnej. Również podczas samego biwaku nie zabrakło wielu zajęć. Było tradycyjnie dużo śpiewania i to nie tylko podczas oficjalnych kominków. Było wręczenie "Odznak Chorągwianych JODŁA" za 2013 rok.

 

Uczestniczyliśmy także w  ćwiczeniach z HGR Starachowice, gdzie nasi harcerze odgrywali pozorantów podczas zdarzenia z wieloma poszkodowanymi. Pracowaliśmy też nad wizerunkiem i promocją zarówno drużyny jak i grupy ratowniczej. Na koniec wybraliśmy się na kolejne zajęcia linowe gdzie mogliśmy spróbować naszych sił  na tyrolce i pieczonej kiełbasie.

 

 

 

Dzień Mysli Braterskiej 2014

21 lutego w przeddzień święta  reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyła w kominku z okazji Dnia Myśli Braterskiej zorganizowanym dla drużyn Hufca ZHP Starachowice. W kominku uczestniczyły prawie  wszystkie środowiska naszego Hufca, w sumie około ponad 150 zuchów, harcerzy i instruktorów. W trakcie uroczystej zbiórki mieliśmy okazję obejrzeć prezentację slajdów kilku środowisk ..... Było też kilka wspólnie zaśpiewanych piosenek,

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj436
mod_vvisit_counterWczoraj198
mod_vvisit_counterTen tydzień1062
mod_vvisit_counterPoprzedni1496
mod_vvisit_counterTen miesiąc2558
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie625006

Online (20 minutes ago): 4
Your IP: 34.239.151.124
,
Today: Cze 13, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości