Archiwum 2013

Rocznica Odzyskania Niepodległości

11 Listopada wzięliśmy udział w uroczystych obchodach Święta Odzyskania Niepodległości. W tym roku głównym organizatorem był Powiat Starachowicki. Obchody rozpoczęły nabożeństwem w kościele pw. Wszystkich Świętych skąd uczestnicy udali się pod pomnik Niepodległości. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Andrzejem Matynią na czele,  Nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej pełni warte honorowa razem z funkcjonariuszami Policji i Straży Pożarnej oraz odbierali wiązanki od delegacji uczestniczących w uroczystościach.

 

 

Biwak "Akcja Liść Dębu" i podsumowanie zadań Odznaki Chorągwianej JODŁA

 

 

 

 

 

 

Jesienny biwak był okazją nie tylko do prac porządkowych wokół harcówki i rozgrywki paintbalowe w lesie, ale przede wszystkim do podsumowania realizacji zadań Odznaki Chorągwianej JODŁA 2013. Biwak rozpoczęliśmy od podsumowania zadań i zaliczenia ich realizacji poszczególnym osobom. Na ścianach powiesiliśmy 10 tablic, po jednym na każde zadania i duża tabelę, na której zaliczaliśmy zadania poszczególnym osobom. Każdy kto był na biwaku a było nas w sumie 25 osób, wysilał wszystkie szare komórki, tak  aby nie przeoczyć żadnego działania , które można było zaliczyć do poszczególnych zadań. Szybko się okazało że większość osób, szczególnie  ta najbardziej aktywna , nie ma z tym żadnego problemu i może zaliczyć zadania do jodły. W sumie zadania zrealizowało z wynikiem pozytywnym aż 32 osoby. Kto jaką otrzyma złotą, srebrną czy brązową, okaże się po złożeniu meldunku do chorągwi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Po podsumowaniu były tosty i tradycyjne śpiewanki,  a później znowu tosty i znowu tosty. Przed snem drużynowy zaproponował film Wzgórze Rozdartych Serc,  jak przedsmak tego co miało się wydarzyć następnego dnia. A działo się wiele. Rano po śniadaniu odbyła się nasza tajna misja czyli Akcja Liść Dębu. Przez niecałe 2 godziny usuwaliśmy liście z okazałych dębów, które w tym roku wyjątkowo obficie zasypały teren wokół naszej harcówki. Zebraliśmy blisko dwadzieścia, studwudziestolitrowych worków. Po porannej rozgrzewce wymaszerowaliśmy do lasu, gdzie na terenie byłej kopalni rozpoczęliśmy kilkugodzinne rozgrywki paintabllowe. Było zdobywanie szczytu hałdy kopalnianej, oraz potyczki w ruinach składu rud żelaza dawnej kopalni "Majówka"

 

 

Harcerska Partyzancka Droga Krzyżowa

 

 

 

 

 

 

Tegoroczna Harcerska Partyzancka Droga Krzyżowa odbyła się tradycyjnie 28października 2013 roku w rocznicę bitwy pod Wykusem. Jak co roku nie mogło zabraknąć na niej naszych harcerzy z 38 Starachowickiej Drużyn Harcerskiej im. Emilii Plater. W tym roku udział wzięło  około 450 uczestników, którzy spotkali się na zakończenie pod kapliczka na Wykusie, gdzie znajduje się ostatni XIV przystanek drogi krzyżowej. Słowo na koniec wygłosiła komendantka Hufca ZHP Starachowice Małgorzata Ślaska. Honorowy Patronat i opiekę duchową pełnił ks. Prałat Bogdan Lipiec Kapelan Okręgu Starachowickiego - Bataliony Chłopskie, p.płk. Polskich Brygad Świętokrzyskich Drużyn Strzeleckich im. gen. Antoniego Hedy "Szarego"\


 

Bicie rekordu RKO

Ciekawym wydarzeniem które zorganizowaliśmy we współpracy z naszymi harcerzami tworzącymi HGR Starachowice,  była akcja  wspólnego ustanowienia rekordu w resuscytacji krążeniowo – oddechowej >>Restart a Heart<<, która została zainicjowana po raz pierwszy jesienią tego roku przez Europejską Radę Resuscytacji. Punktem kulminacyjnym akcji był dzień 16 października, kiedy akcja objęła młodzież wszystkich krajów w Europie, jak również członków Parlamentu Europejskiego. Do akcji włączyła się także Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która chce pokazać całej Europie efekty Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować". W Starachowicach akcję zorganizowaliśmy dzięki uprzejmości strażaków na terenie Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Starachowicach.


 

 

Punktualnie w samo południe rozpoczęliśmy 30 minutową resuscytację na 15 fantomach.  Rekord został pobity, i choć w trakcie trwania ustanawianie rekordu w Warszawie, okazało się że został on ustanowiony w Niemczech, gdzie było 12000 osób. To nas w całej Polsce było jeszcze więcej, więcej! Miło ze Starachowice dzięki naszej inicjatywie złożyły się na te liczby. A liczby mówią same za siebie. Ilość instytucji, które wzięły udział w rekordzie: 1266. Ilość wykorzystanych fantomów: 6104. Ilość osób biorących udział: 86580. I uwaga - z tego 15 fantomów i prawie 120 osób z nami w Starachowicach.  A byli z nami podczas bicia rekordu funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej, strażacy z OSP Wąchock i PSP Starachowice, kierownik pogotowia pan Jarosław Chrobot, prezes Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki Elżbieta Pryciak, Przedstawiciele starachowickich szkół: Szkoły Podstawowej nr 6, II Liceum Ogólnokształcącego, Technikum nr 2 oraz przedstawiciele klas mundurowych Zespołu Szkół Zawodowych nr 1. Starachowickie i kieleckie media. Telewizja Kablowa.

 

 

VII Wojewódżkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

W piątek 27 września uczestniczyliśmy w VII Wojewódzkich Młodzieżowych Zawodach Ratowniczych o Puchar Starosty Starachowickiego. W tym do zawodów przystąpiliśmy  po długich przygotowaniach i treningu na I Manewrach Ratowniczo Technicznych Chorągwi Kieleckiej, gdzie prowadziliśmy zajęcia dla blisko 240 uczestników manewrów. Zawody zostały zorganizowane przez Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice oraz Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki przy współudziale Komendy Powiatowej Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, Automobilklubu PZM, ŚCRMiTS oraz szkoły językowej ETON.  W tym roku w zawodach uczestniczyło 27 zespołów. Rywalizacja odbywała się w trzech kategoriach: szkół podstawowych, gimnazjów i kategorii open. W tym roku organizatorzy po raz kolejny zaskoczyli uczestników przygotowując atrakcyjne punkty. Wśród wielu punktów uczestnicy uznali za najtrudniejsze i najbardziej pasjonujące  zdarzenia z kajakarzem,  który zawadził barkiem o pomost, wypadek drogowy z urazem „kierownicowym” przebite udo na budowie i punkt z poturbowanym obcokrajowcem, który mówił tylko w języku angielskim. Nie zabrakło też punktów z resuscytacji zarówno osób dorosłych jak i dzieci.  W tym roku po dwóch wyjątkowo słabych latach nasz zespół w najmłodszej kategorii wrócił na pudło i to na II miejsce. Zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Starachowicach, trzecie miejsce zajął zespół ze  Szkoły Podstawowej z Nietuliska. Na trasie gimnazjum rywalizacja zakończyła się dokładnie tak jak w roku ubiegłym.  Zwyciężył nasz zespół 38 SDH przed zespołem MDP  z Lubieni oraz Gimnazjum nr 2 ze Starachowic. Na najtrudniejszej trasie nasz zespół 38 SDH złożony w połowie z gimnazjalistów i uczniów pierwszej klasy szkoły średniej musiał już drugi raz, uznać wyższość zespołu z HCPP z Ostrowca. Na trzecim miejscu uplasował się zespół z I LO ze Starachowic.

 

Nasi na Komisji Stopni Instruktorskich

Miło nam poinformować że w dniu 5 września Komisja Stopni Instruktorskich przy Hufcu ZHP Starachowice pozytywnie rozpatrzyła wnioski na otwarcie stopni instruktorskich członkom 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Druh Karol Janeczek rozpoczął realizację zadań na stropień podharcmistrza a druh Kamil Kopciał na stopień przewodnika. Ich opiekunem jest nasz drużynowy hm Tomasz Łebek. Gratulujemy i życzymy wytrwałości w realizacji zadań.

 

 

Integracja 2013

Kolejna  zajęcia przygotowane przez naszą drużynę dla firmy "Kabel". Tu  oprócz naszych stałych zajęć, czyi ścianki wspinaczkowej, mostów linowych, zajęć strzeleckich z łuków, które cieszyły się wyjątkowym zainteresowaniem, szczególnie wtedy jak uczestnicy mogli coś wygrać podczas zajęć,  nie zabrakło specjalnego bloku zajęć z wykorzystaniem alkogoogli.

 

 

 

 

 

 

 

 

I Manewry Ratowniczo-Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej

W dniach 13-15 września 2013 roku na terenie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach,  odbyły się I Manewry Ratowniczo – Technicznych Chorągwi Kieleckiej. Nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej, wzięli udział w manewrach  jako kadra programowa wspierając  razem z szóstka harcerzy z 13 DH Wiatr ze Staszowa, naszych ratowników z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Uczestniczyliśmy w przygotowaniu i przeprowadzeniu zajęć w trzech blokach zajęć.W piątek zorganizowaliśmy w ramach bloku „F.A. Course” osiem stanowisk, na których uczestnicy manewrów poznawali wiedzę i zdobywania umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego i pierwszej pomocy. Tu uczestnicy manewrów mogli nauczyć się ewakuacji sprzętowej i ewakuacji nasobnej, zakładania kołnierza ortopedycznego, kamizelki KED. Uczyli się tamowania krwotoków, stabilizacji kończyn za pomocą szyn Kramera, oraz uczyli się resuscytacji zarówno na osobach dorosłych jak i dzieciach, łącznie z wykorzystaniem defibrylatora automatycznego AED. Tu oprócz naszych zajęć były cztery punkty przygotowane przez różne służby. Straż Pożarną, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem, punkt przygotowany prze KW Policji,  gdzie uczestnicy mogli zobaczyć  prezentacje o działaniach profilaktycznych Świętokrzyskiej Policji.

 

 

Był tez punkt z prezentacją o zagrożeniach w ruchu drogowym, oraz punkt z zajęciami z medycyny taktycznej prowadzonej przez jednostkę specjalna Wojska Polskiego, gdzie oprócz środków medycznych stosowanych na polu walki, uczestnicy mogli zapoznać się z budową i zastosowaniem samochodu Hummwi, wykorzystywanym podczas misji wojskowych miedzy innymi w Afganistanie. "Secjalsi" przygotowali dla nas także zajęcia,  podczas których mogliśmy się zapoznać z uzbrojeniem wykorzystywanym podczas misji wojskowych. Była tez okazja popróbować swojej celności na strzelnicy wojskowej, gdzie do dyspozycji mieliśmy środki wykorzystywane właśnie na misjach.

 

 

W sobotę podczas biegu po mieście w ramach bloku  „Greyhound Trophy” , przygotowaliśmy dla uczestników 6 symulowanych zdarzeń na terenie Kielc, podczas których uczestnicy udzielali pomocy poszkodowanym. Były wypadki z udziałem rowerzystów, wychłodzenie po zbyt długim przebywaniu w wodzie, krwotok z nosa oraz poszkodowany z podejrzeniem zawału.


 

 

 

 

 

 

Trzeci blok „Multitask Challenge” przygotowaliśmy i przeprowadziliśmy w niedzielę.  Tu zastępy stanęły przed zadaniem w ramach którego musiały wytypować ze swojego składu  5 osobowe reprezentacje, które mogły się wykazać umiejętnościami zdobytymi podczas pierwszych dwóch dni manewrów. Zajęcia odbywały się na przygotowanym przez nas torze przeszkód,  na którym oprócz umiejętności z zakresu pożarnictwa i sprawności musieli się wykazać wiedzą i umiejętnościami z zakresu ratownictwa medycznego. Wśród wielu czynności do wykonania, było pokonywanie przeszkód, składanie linii gaśniczej, resuscytacja krążeniowo oddechowa na fantomie czy umieszczenie poszkodowanego na desce ortopedycznej. Było symulowane gaszenie z hydronetki oraz założenie pełnego stroju strażaka.


 

 

 

 

 

 

 

I Manewry Ratowniczo – Techniczne ZHP Chorągwi Kieleckiej zakończyły się uroczystym apelem, na którym obecny był Zastępca Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych ppłk Grzegorz Wtykło, oraz Przewodniczący Rady Chorągwi Kieleckiej hm. Lucjan Marek Pietszczyk. Wcześniej uczestników manewrów odwiedziła pani  Wiceminister Obrony Narodowej Beata Oczkowicz, wraz z Komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych płk dypl. Wiesławem Mitkowskim.


 

 

Piknik ZIELONE HARCOWANIE - Harcerski start

 

Tegoroczny Harcerski Stara Hufca ZHP Starachowice połączony był z podsumowaniem Nieobozowej Akcji Letniej podczas której prowadziliśmy zajęcia na półkolonii w ramach programu współfinansowanego przez Gminna Komisje Profilaktyki "ZIELONE HARCOWANIE". Spotkaliśmy się na pikniku na naszym ośrodku nad Lubianką, gdzie wśród wielu atrakcji nie zabrakło naszej ścianki wspinaczkowej i łuków.

 

 

Była także możliwość popływania kajakami i łodzią motorową oraz poskakania na trampolinie. Największa atrakcja był jednak koncert Pawła Orkisza poświęcony zmarłemu druhowi Mirkowi Sowie podczas którego mogliśmy usłyszeć wspomnienia o Mirku i wiele znanych nam utworów w wykonaniu Pawła i jego gwiżdżącego przyjaciela akompaniatora Piotra Brzowskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Późnym wieczorem jak na każda udaną imprezę harcerską przystało, czmychnęliśmy do Ostrowca na kolację. Miło było zobaczyć minę pani przy kasie zamawiając kilkadziesiąt big mak-ów. 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj16
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień196
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc16
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605108

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości