Archiwum 2013

Rozpoczęcie realizacji zadań Odznaki Chorągwianej JODŁA 2013

Na początku kwietnia rozpoczęliśmy realizację zadań Odznaki Chorągwianej Jodła 2013. W tym roku z zadań umieszczonych w regulaminie najbardziej spodobały nam się zadania dla pionu wędrowniczego, stąd też postanowiliśmy właśnie te zadania zrealizować, tym bardziej że wiele z nich pokrywają się z naszą działalnością wynikającą z planu pracy drużyny. Najbardziej jednak spodobał nam się nowy element w regulaminie, który umożliwia drużynom bieżące składanie meldunków ze zrealizowanych zadań dzięki czemu drużyny będą na bieżąco otrzymywały informacje o zaliczeniu zadania. Z drugiej strony inne drużyny dzięki umieszczeniu zrealizowanych zadań na stronie Jodły, będą mogły czerpać inspirację z zadań innych drużyn. Nasze zadania, tak jak w roku ubiegłym będziemy umieszczać w osobnej zakładce na naszej stronie i profilu na facebooku.

 

Wystawa i spotkanie autorskie

11 marca przedstawiciele 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyli w wystawie fotograficznej po konkursie "Moja Lubianka" zorganizowanej przez   Komendę Hufca ZHP Starachowice, oraz Starostwo Powiatowe w Starachowicach. Wystawa odbyła się w sali wystawowej Miejskiej Biblioteki Publicznej „Refleks”, przy ulicy Kochanowskiego, odbyła się pokonkursowa wystawa „Moja Lubianka” Na wystawie znalazły się także zdjęcia naszej harcerski Kingi Motyki, która zajęła III miejsce w konkursie w kategorii szkół gimnazjalnych. Wystawa była połączona ze spotkaniem autorskim druha Stefana Derlatki ps. „Daniel”, autorem książki „Moje życie w harcerskim mundurze”. Podczas spotkania można był wspierając nasz hufiec poprzez zakup cegiełek na jego remont otrzymać książkę z autografem i dedykacją samego autora.


 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Po raz drugi uczestniczyliśmy z drużyna w uroczystościach "Żołnierzy Wyklętych". Organizatorami byli Prezydent Miasta Starachowice, Jednostka Strzelecka 2044 ze Starachowic i Młodzieżowa Rada Miasta. Uroczystości rozpoczęły się od mszy w kościele na ul Radomskiej, gdzie po mszy odbyło się spotkanie pod tablicą "Żołnierzy Wyklętych" W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych oraz jednostki strzeleckiej ze Starachowic, kadeci z klas mundurowych ZDZ,  oraz harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Starachowice i nasza skromna 9 osobowa reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Prace przy rozbudowie garażu

Ostatnio nasi panowie często znikali popołudniami w czeluściach garażu gdzie pracowali nad powiększeniem naszego zaplecza technicznego. W garażu do tej pory znajdował się nie tylko nasz sprzęt, ale także oba samochody przez co ciężko było się w nim poruszać. Nie mówiąc już o zmieszczeniu naszej przyczepy. Udało nam się na szczęście wygospodarować sąsiednie pomieszczenie, które znajdowało się za naszym garażem. Oczywiście samo się nic nie zrobi i oprócz posprzątania pomieszczenia z różnych gratów (nie pytajcie nas co tam było i ile lat miało) musieliśmy przebić otwór w ścianie i odpowiednio go zabezpieczyć, tak aby mógł tam swobodnie przejechać samochód i co najważniejsze, żeby strop nie zawalił się nam na głowy. Nasz dzielny zespół przez trzy tygodnie uporał się z solidną ściana, wstawieniem odpowiedniego nadproża i usunięciem nie tylko zwałów zbędnych rzeczy, ale także z usunięciem gruzu po demolce. Efekt jest piorunujący, a miejsca prawie jak na lotnisku. Obecnie rozpoczynamy drugi etap prac związany z rozlokowaniem regałów i ułożeniem sprzętu, tak aby zapewnić swobodny dostęp do wszystkich rzeczy i naszych kochanych Defenderów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzień Myśli Braterskiej 2013

Podczas tegorocznego  spotkania z drużynami z okazji Dnia Myśli Braterskiej 38 Starachowicka Drużyna Harcerska - jak na 22 lutego przystało  uczestniczyła w 22 osobowym składzie. W spotkaniu uczestniczyły także przedstawiciele: 2 DH, 9 DW, 13 DH, 15 GDH, 40 DH, 100 DH, 111 DH, Pomaranczarnia, Seniorzy, GZ Leśne Skrzaty.

 

 

 

 

 

 

Kominek został zorganizowany przez Komendę Hufca i 111 Artystyczną Drużynę Harcerską w sali Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Podczas spotkania nie zabrakło życzeń od Komendantki Hufca i Listów Pochwalnych od Naczelniczki ZHP, które w jej imieniu wręczyła zastępczyni komendanta Kieleckiej Chorągwi ZHP hm Elżbieta Kubiec. Miło nam oznajmić że jeden z nich trafił do naszego drużynowego 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej dh Tomasza Łebka.  Instruktorzy drużyn otrzymali także odznaki upamiętniające objęcie protektoratu nad ZHP przez Prezydenta RP. Po części oficjalnej rozpoczęła się ta, na która zawsze wszyscy czekają czyli wspólne śpiewanki. Myślą przewodnią kominka przygotowaną przez sto-jedynastkę były kalambury z cytatów Baden Powella. każda z drużyn po wylosowaniu hasła musiał go przedstawić i zaśpiewać jedna (ech tylko jedna piosenkę). Następną drużyną miał być ta która odgadła hasło. My przy przedstawianiu musieliśmy posłużyć się naszą Neską, która sobie smacznie spała. Jako że było na sali ponad 120 osób, większość kalamburów odgadli ci co siedzieli przy prowadzących. Ci siedzący dalej, a to sami nic nie słyszeli, a to prowadzący ich nie słuchali i pomału robiło się troszkę pusto. Kominek zakończył się tradycyjnym kręgiem harcerskim.

 

Nieobozowa Akcja Zimowa 2013 drugi tydzień

 

 

 

 

 

 

Po_t urnieju w kręgle i wypadzie do Wąchocka na odsłonięcie pomnika Mariana Langiewicza w drugim tygodniu ferii uczestniczyliśmy w zajęciach przygotowanych wspólnie przez drużyny naszego hufca. Najbardziej do gustu przypadł nam turniej w tenisa stołowego zorganizowany przez 9 DW. Tu rywalizowaliśmy w pięciu kategoriach wiekowych z których wygraliśmy aż 4 kategorie. Dziewczyny do lat 13, chłopcy do lat 13, męska do lat 18 i kategoria seniorów :), W piątej kategorii, pań do lat 18 zwyciężyła przedstawicielka 9 DW.


 

 

 

 

 

 

Bardzo podobało nam się także na zajęciach z majsterki prowadzonych przez druhnę Elę Kubiec z Komendy Chorągwi z Kielc, podczas których wykonywaliśmy przecudne ozdoby choinkowe z papieru i koralików. Tu narodziło się mocna postanowienie dotyczące naszej choinki w harcówce na przyszłe święta, ale póki co o tym sza.


Na zakończenie ferii sami też zorganizowaliśmy coś dla innych. W ostatnia sobotę zaraz zakończeniu biwaku zimowego zorganizowaliśmy kulig. Na początku było trochę śmiechu ze sznurków łączących sanki, które co rusz pękały po starcie. Gdy już wszystko było ok, ruszyliśmy spod leśniczówki na Ratajach prosto na Wykus. Po drodze wykruszyło się kilka osób, których sanki nie wytrzymały obciążenia. Na Wykusie zagrzaliśmy się przy ognisku i zjedliśmy pieczone kiełbaski. Drogę powrotną obraliśmy na Lubiankę, gdzie zakończyliśmy kulig.

 

Łysica by Night czyli biwak zimowy

Zakończenie ferii  było okazja do zorganizowania biwaku zimowego, którego głównym elementem był nocny wypad na Łysicę, najwyższy szczyt w Górach Świętokrzyskich.. Wcześniej rozgrzaliśmy się kilkugodzinnymi śpiewankami przy gitarach (było ich aż pięć co wprawiło nas w wyśmienity nastrój bo od razu ich ilość skojarzyła nam się z "Naszą Piątą Trasą" na rajdzie świętokrzyskim :) Nie zabrakło też  bębenków, które ostatnio znalazły się w naszych rękach. Niektórzy próbowali także swoich sił wykonując ozdoby choinkowe z papieru, których uczyliśmy się na zajęciach z majsterki.

 

 

 

 

 

 

 

 

Na Łysicę tradycyjnie wybraliśmy się w godzinach od 0:38 do 3:8 tak aby dotrzymać naszej drużynowej symbolice.Na szczycie drużynowy zebrał nas w kręgu i odczytał rozkaz specjalny Naczelniczki ZHP, dotyczący śmierci Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa.  Wejście na szczyt miało tez inny symbol związany z działalnością drużyny. Zielone chusty stanowiące oznakę pełnoprawnego członkostwa w 38 Starachowickiej Drużynie Harcerskiej otrzymali druhowie Marcin Mazurkiewicz, Kacper Markowski i Łukasz Sczych.


 

Odsłoniecie pomnika Mariana Langiewicza w Wąchocku

W niedzielę Wąchock był miejscem uroczystości 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. To tutaj w Wąchocku w 1863 roku ujawnił się rząd narodowy, który stał na czele powstania, którego celem  miało być przywrócenie niepodległości państwa, a jednym z ważniejszych ośrodków powstańczych w kraju był Wąchock, gdzie gen. Marian Langiewicz założył obóz powstańczy.

 

 

Obchody w Wąchocku rozpoczęły się w niedziele pod dworkiem, w którym gen. Marian Langiewicz miał swoją kwaterę. Odsłonięto tablicę, wmurowaną w ścianę budynku, na pamiątkę obchodów 150. rocznicy. Następnie kolumna przemaszerowała na główne miejsce uroczystości obok Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego, gdzie odsłonięto pomnik gen. Mariana Langiewicza. Wstęgę przecinali wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński oraz Teresa Heda-Snopkiewicz – córka słynnego dowódcy AK gen. Antoniego Hedy „Szarego”, a także Andrzej Karykowski z Komitetu Budowy Pomnika. Na pamiątkę organizatorzy pocięli wstęgę, która po ostęplowaniu trafiła do zaproszonych gości w tym do naszej drużyny.  Kluczową rolę w inicjatywie budowy pomnika odegrali byli żołnierze AK i spadkobiercy ich tradycji. Pieniądze na jego budowę przez trzy lata gromadzili członkowie Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej imienia Antoniego Hedy „Szarego”.

 

 

 

 

 

 

 

W_uroczystości licznie udział wzięli mieszkańcy, a także przedstawiciele organizacji i władz. Senator Beata Gosiewska, wicemarszałek Marek Kuchciński, posłowie: Andrzej Bętkowski, Krzysztof Lipiec, Maria Zuba, Lucian Pietrzczyk. Zdzisław Kurzyński z Kancelarii Prezydenta. Były władze Wąchocka, Szydłowca, Bodzentyna i Suchedniowa, władze powiatów starachowickiego i skarżyskiego, władze miasta Skarżysko-Kamienna. Byli wicewojewoda Grzegorz Dziubek i wicemarszałek województwa Jan Maćkowiak, a także Ryszard Czuszke - zastępca burmistrza Krotoszyna, w którym urodził się Marian Langiewicz. Wśród organizacji najliczniejsza grupę stanowili członkowie ZS Strzelec oraz reprezentacja  Hufca ZHP Starachowice, w skład której weszli przedstawiciele 2 DH, 9DW, 15 DH i 111 ADH oraz najliczniejsza,  17 osobowa reprezentacja naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater , stanowiąca ponad połowę całej grupy. Po oficjalnych uroczystościach korzystając z tak wyjątkowej okazji przyrzeczenie harcerskie pod pomnikiem Mariana Langiewicza złożyli Krystian i Dawid.


 

I Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej Harcogranie

12 stycznia 2013 r. odbył się I Festiwal piosenki harcerskiej i turystycznej „Harcogranie”, zorganizowany przez 15 Grunwaldzką Drużynę Harcerskiej im. ”Jędrusiów” przy współpracy  Starachowickiego Centrum Kultury. Ulegając namowa organizatorów wzięliśmy udział w festiwalu. Ambitnie przez 4 zbiórki wzięliśmy na tapetę nową piosenkę "Zakochaj się w Harcerstwie" i odświeżyliśmy nasz stary przebój "Buki". Przygotowaliśmy także naszą solistkę Kasię Gęborek, która jako jedyna ma doświadczenie w występach na scenie,  na dodatek na jednej ze zbiórek wzięła bębenek który stał od kilku lat w harcówce i zaczęła ot tak sobie grać, i grała, a my zmarznięci po wypadzie na Lubiankę, gdzie prowadziliśmy zajęcia na festynie na zakończenia akcji "Bezpieczne Ferie Kruchy Lód" wjechaliśmy w ostatniej chwili na festiwal i ku naszemu zdziwieniu zdobyliśmy Grand Prix Festiwalu, a Kasia śpiewając "Rzekę"  i "Mały Obóz" który zawsze kojarzył nam się z Balonem z Włocławka i jego wykonaniem na ogniskach na Naszej Piątej Trasie" zajęła pierwsze miejsce wśród solistek. Wyniki I Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej : I Miejsce 15 GDH im. "Jędrusiów" , II Miejsce Zastęp Artystyczny "Ogniki" z Hufca Kielce-Miasto, III Miejsce 115 DH "Pomarańczarnia" im.Jana Bytnara. Kategoria Soliści: I Miejsce Kasia Gęborek z 38 SDH im.Emilii Plater, II Miejsce Nela Tuchowska z 15 GDH im . " Jędrusiów", III Miejsce Ola Dudzik z 52 KDH i najważniejsze Grand Prix Festiwalu - 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater. W nagrodę oprócz statuetek otrzymaliśmy nowy bębenek i pizze, która dodatkowo rozgrzała nasze żołądki po śnieżycy na Lubiance.


 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj11
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień191
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc11
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605103

Online (20 minutes ago): 3
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości