Archiwum 2013

Dębowa Góra

 

 

 

 

 

 

Dębowa Góra to najwyższe wzniesienie w okolicach Lipia koło Starachowic. Tam też wiodły ścieżki VI Złazu Turystycznego zorganizowanego prze Towarzystwo Przyjaciół Lasu Kotyzka. Na złaz zabraliśmy ze sobą naszych półkolonistów,  dzięki czemu zapełniliśmy kolejkę wąskotorowa ze Starachowic do Lipia niemal po brzegi. Na miejscu organizatorzy przygotowali dla uczestników pokaz broni z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska i obóz partyzancki przygotowany przez strzelców. Kiedy nasi półkoloniści oglądali obozowisko część z nas w szałasie partyzanckim miała okazję zaliczyć wiedzę harcerska na stopnie przed naszym drużynowym i przybocznym. Urocze miejsce miało chyba na nas pozytywny wpływ, bo pomimo tego że o zaliczeniu dowiedzieliśmy się poprzedniego wieczoru na biwaku, to wynik przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Wcześniej był apel, stres bo nie znaliśmy wyników,  a potem radość i łzy szczęścia. Przyrzeczenie harcerskie złożył (a) nasz Loczek, a wyższe stopnie otrzymali Cinek i Fifty oraz Kinga i Kamil. Loczek i Fifty otrzymali także zasłużone zielone chusty drużynowe. Później była jeszcze grochówka z kuchni polowej i radosny powrót do hufca.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rocznica "Cudu nad Wisłą"

 

 

 

 

 

 

Piętnastego  sierpnia harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej wspólnie z kadetami  pełnili warte honorową pod Pomnikiem Niepodległości, podczas uroczystości z okazji 93. rocznicy ""Cudu nad Wisłą" i dnia Święta Wojska Polskiego. Pomagaliśmy także przy czytaniu modlitwy wiernych podczas mszy i układaniu wiązanek kwiatów pod pomnikiem.

 

 

W tym roku podczas uroczystości członkowie Związku Strzeleckiego składali przyrzeczenia na sztandar, stając się tym samym pełnoprawnymi członkami Jednostki Strzeleckiej 2044 Starachowice.  W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z posłem RP Krzysztofem Lipcem, Starostą Starachowckim Andrzejem Matynią i Prezydentem Sylwestrem Kwietniem. Obecni byli też  przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych. Po okolicznościowych wystąpieniach pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Uroczystości zakończyły się w Starachowicach wspólnym odśpiewaniem ,,Roty”.

 

70 rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

 

 

 

 

 

 

Tradycyjnie już, tym razem 11 sierpnia, na zaproszenie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Starachowicach wspieraliśmy w organizacji uroczystych obchodów 70 Rocznicy rozbicia więzienia niemieckiego w Starachowicach. Obchody rozpoczęły się mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy gdzie wystawiliśmy nasz poczet z proporcem 38 SDH  i poczet ŚZŻ AK Starachowice, wspólnie ze strzelcami czytaliśmy też modlitwę wiernych. Po nabożeństwie wszyscy przenieśli się przed tablice upamiętniającą rozbicie więzienia niemieckiego w Starachowicach przez żołnierzy Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Antoniego Hedy „Szarego”, gdzie dodatkowo wystawiliśmy wartę honorową, która po raz pierwszy wystąpiła z replikami broni z czasów II Wojny Światowej. Pod tablicą historię akcji przypomniał druh Stefan Derlatka, który w trakcie uroczystości wręczył naszemu drużynowemu w podzięce za zaangażowanie we współprace z AK swoja książkę. Na zakończenie wystąpiła także córka „Szarego”, która podziękowała wszystkim za udział i pamięć o jej ojcu i walce oddziałów AK. Pod tablicą, zostały złożone także okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZIELONE HARCOWANIE czyli półkolonie dla dzieci

38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater i Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice zaprasza na półkolonie zorganizowane we współpracy z Gminą Starachowice ramach Nieobozowej Akcji Letniej 2013.  Zajęcia dla chętnych dzieci będą się odbywały na terenie Hufca ZHP Starachowice przy ul. Harcerskiej 4,  w godz. 10-14. w dniach od 5 do 9 sierpnia  2013, oraz od 12 do 17 sierpnia 2013,  z wyłączeniem dnia 15 sierpnia.

Szczegółowy plan zajęć:

05.08.2013 – poniedziałek - Zajęcia integracyjne (zabawy integracyjne, gry ogólnorozwojowe, zajęcia zdobnicze, konkursy plastyczne)

06.08.2013 – wtorek - Seans filmowy, spotkanie ze Strażą Pożarną

07.08.2013 – środa - Zajęcia sportowe, zajęcia integracyjne

08.08.2013 – czwartek - Wycieczka do Eko-Muzeum

09.08.2013 – piątek - Wyjście na basen, konkurs plastyczny „Bezpieczne wakacje”

Przerwa na weekend.

12.08.2013 – poniedziałek - Zajęcia integracyjne (zabawy integracyjne, gry ogólnorozwojowe, zajęcia zdobnicze, konkursy plastyczne)

13.08.2013 – wtorek - Seans filmowy, spotkanie z Sanepidem (zdrowe żywienie)

14.08.2013 – środa -  Wycieczka autokarowa

16.08.2013 – piątek - Zasady udzielania I pomocy – spotkanie z ratownikami ZHP

17.08.2013 – sobota - Przyrodnicza gra terenowa.

Zgłoszenia na półkolonie pod numerem 274 75 23. W pierwszej kolejności przyjmowane są osoby,  które nie uczestniczyły w zajęciach w miesiącu lipcu.

Na zakończenie wakacji,  w sobotę 31 sierpnia 2013 w godz. 16-21 na terenie Harcerskiego Ośrodka Obozowego  ”Lubianka” odbędzie się festyn podsumowujący zajęcia w ramach półkolonii.

 

Obóz w Krynicy Morskiej 2013

 

 

 

 

 

 

W czasie wakacji zawsze nasze kroki kierujemy na obóz drużyny podczas którego mamy okazję podsumować całoroczną pracę drużyny. Obóz od wielu lat organizujemy przepięknym lesie w Krynicy Morskiej. Począwszy od załatwienia terenu, zdobycia dotacji, opracowania i zatwierdzenia obozu i programu, oraz przygotowania sprzętu i postawienia całego obozu organizujemy sami. Miejscem naszego obozu jest teren leśny, na którym nie ma nic poza przepięknym lasem i bliskością morza, a co za tym idzie wszystko zabieramy ze sobą. Obóz postawiliśmy na kwaterce, na którą pojechaliśmy naszymi samochodami w kilkanaście osób w dwa dni i spokojnie z jedno dniowym zapasem czekaliśmy na pozostałych uczestników.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na obozie w którym wzięło udział 50 osób przez 16 dni przy znakomitej pogodzie oddawaliśmy się w wir zajęć pomieszany z błogimi chwilami wypoczynku na krynickiej plaży. W tym roku program obozu 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej, wzbogaciliśmy zajęciami z ASG czyli strzelanie plastikowymi kulkami z wiernych replik broni, oraz zajęciami painbalowymi w przygotowanych przez samych uczestników okopach i stanowiskach strzeleckich. W tym roku przebudowaliśmy też samo ustawienie obozu. Powiększony w ciągu ostatnich dwóch lat plac apelowy utwardził się na tyle,  że mogliśmy go nieco przesunąć,  zostawiając nowe miejsce na nowy amfiteatr, który w tym roku nabrał prawdziwego rozmachu i wielkości. Powstały też naturalne wygodne miejsca zapewniające dobrą widoczność wszystkim uczestnikom zajęć. Rozpoczęliśmy też przenosiny strzelnicy łuczniczej,  tak aby zajęcia programowe znajdowały się w jednym miejscu, bez konieczności targania całego sprzętu na każde zajęcia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach zajęć kadra obozu i nasze starsze zastępy przygotowywały poszczególne imprezy i zajęcia programowe. Wśród wielu zajęć dla uczestników  były zajęcia wspinaczkowe i oczywiście  olimpiada sportowa, festiwal piosenki, ogniska, zajęcia z koralikami czy przyjęcie do braci obozowej.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odwiedziliśmy także wielbłądzi garb czyli największą wydmę na Mierzei Wiślanej oraz obóz koncentracyjny w Sztuttowie. Byliśmy na wycieczce w Trójmieście, podczas której zwiedziliśmy Sopot i molo przy którym spotkaliśmy ogromny katamaran Romana Paszke. Odwiedziliśmy Centrum Hewelianum w Gdańsku, by potem odpocząć w przemiłej atmosferze Gdańskich kamieniczek na Starym Mieście, gdzie nasi harcerze grając i śpiewając zebrali spora sumkę na dwa nowe bembenki,  zawstydzając swoim wykonaniem wiele osób trzepiących chałturki na deptaku.  Na zakończenie obozu odwiedziliśmy centrum Krynicy, gdzie pod fontanną harcerze z drużyny, którzy pierwszy raz byli z nami na obozie tradycyjnie już doznali uroczystego zanurzenia siedliska w fontannie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie obyło się bez innej tradycji, jaka jest zakopanie się tira ze sprzętem zawsze w najmniej oczekiwanym miejscu, na szczęście składanie obozu przeszło bardzo sprawnie i kwaterka wyjechał kilka godzin po uczestnikach zaraz po złożeniu obozie i spakowaniu wszystkiego na samochód.

Zapraszamy do naszej galerii obozowej na Faceboku

http://www.38sdh.starachowice.zhp.pl/images/stories/2013artykuly/2013.07oboz01.jpg
 

Team Building w praktyce czyli kwaterka na obozie w Krynicy Morskiej

Team Building w praktyce czyli kwaterka na obozie w Krynicy Morskiej. Kilkanaście osób pracowało przez trzy dni po to aby uczestnicy mieli jak najlepsze warunki na obozie. Przy okazji mieliśmy szansę popracować w grupie i nauczyć się podziału obowiązków i skutecznego wykorzystania warunków do pracy poszczególnych osób. Daliśmy radę tak, że jeszcze starczyło czasu na leniuchowanie na plaży.


 

 

 

 

 

 

 

.

 

 

 

 

 

 

 

 

Festyn profilaktyczny z zespołem "Afromental"

"Nie Biorę, Nie piję, Nie palę" pod taki hasłem odbył się tegoroczny Rodzinny Festyn Profilaktyczny z zespołem "Afromental". Głównymi organizatorami spotkania była Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych UM Starachowice i Starachowickie Centrum Kultury. A wśród głównych współorganizatorów znalazła się 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im. Emilii Plater. Już od 15 na scenie na przemian z pogadankami profilaktycznymi prowadzonymi przez przedstawicieli Straży Miejskiej, Policji, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice, Stowarzyszenia Zdrowa Szkoła, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Stowarzyszenia Bezpieczny Powiat Starachowicki, swoje zdolności wokalne i taneczne prezentowały zespoły działające w Starachowicach.


Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników w każdym wieku. Dla najmłodszych dzieci frajdą był dmuchany zamek i trampolina oraz stragany z zabawkami. Tradycyjnie nie zabrakło atrakcji przygotowanych  przez nasza drużynę. Przeprowadziliśmy zajęcia na rozwieszonym pół metra nad ziemią gibonie, po którym spacerowali odważniejsi uczestnicy, rozstawiliśmy także stanowisko z łukami i ciesząca się stale największym zainteresowaniem ściankę wspinaczkową.

 

Największe emocje wywołała nagroda główna ufundowana przez sponsora starachowicki oddział firmy MAN - rodzinny zestaw rowerów. Była to nagroda w konkurencjach rodzinnych przygotowanych i przeprowadzonych przez HGR Starachowice i 38 Starachowicką Drużynę Harcerską. Tu rodziny musiały nie tylko wykazać się odwaga ale też sprytem i zgraniem. Był wyścig na wózku zaprzęgowym, slalom z piłką w alkogoglach, strzelanie z łuku do jabłek, czy toczenie konserwy pod górę po 5 centymetrowej taśmie.

 

 

Zmagania rodzin  oceniało jury w składzie: Anita Młodawska - Okła z firmy MAN, nasz drużynowy Tomasz Łebek oraz przedstawiciel publiczności Artur Dymiński. Decyzją jury po zaciętej rywalizacji, rowery trafiły do rodziny Mazoników: Jolanty, Oliwiera  i Kamila. Festyn zakończył się występem zespołu Afromental.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Powitanie Lata w SP-1

Zajęcia w Szkole Podstawowej nr 1 w Starachowicach były kolejnymi, gdzie mogliśmy zaprezentować nasze zajęcia na ściance wspinaczkowej i strzelnicy łuczniczej. Zajęcia cieszyły się nie mniejsza popularnością niż w poprzednich szkołach. Wyjątkowo za to smakowały nam kiełbaski z grilla przygotowane przez grono rodziców za co serdecznie dziękujemy :)


 

Powitanie Lata w SP-12

Tym razem nasi harcerze z 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater, odwiedzili uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Starachowicach, gdzie przeprowadziliśmy zajęcia na ściance wspinaczkowej.  Zajęcia zorganizowaliśmy podczas festynu Powitanie Lata, w czasie którego odbyło się szereg konkursów i zajęć dla uczniów szkoły między innymi,  bieg sztafetowy, wybory mis czy wspólne tańce integracyjne.

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj15
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień195
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc15
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605107

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości