Archiwum 2012

JODŁA 2012 - zakończenie zadań.

Ostatniego dnia wakacji zakończyliśmy zadania odznaki Chorągwianej Jodła. Podczas festynu Starachowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej na zakończenie wakacji przeprowadziliśmy zajęcia sportowe dla dzieci. Wcześniej przez kilka miesięcy realizowaliśmy zaplanowane zadania. W sumie udało nam się wykonać aż 9 zadań, których realizację oceni teraz komenda chorągwi. Podczas realizacji zadań powstał krótki film promujący naszą drużynę, pomysł na logo wędrowników z naszej chorągwi. Zorganizowaliśmy obóz w Krynicy Morskiej, prowadziliśmy przez dwa tygodnie półkolonie dla dzieci, zorganizowaliśmy V Trasę na  Harcerskim Rajdzie Świętokrzyskim na której dodatkowo rywalizowały dwa patrole z naszej drużyny.  Zorganizowaliśmy wędrówkę tropami przyrody i prowadziliśmy przez trzy miesiące, (po wakacjach zajęcia odbywać się będą dalej) trzy razy w tygodniu zajęcia świetlicowe dla dzieci, prowadziliśmy zajęcia na największym festynie w Starachowicach w których udział wzięło blisko 800 osób, zorganizowaliśmy zwiedzanie muzeum i zajęcia sportowe na pikniku dla dzieci z rodzinnych domów dziecka, zorganizowaliśmy wędrówkę Śladami Zabytków Techniki. Zdobyliśmy znak służby zdrowiu w ramach którego zorganizowaliśmy dwa kursy pierwszej pomocy dla wędrowników z naszego hufca oraz prowadziliśmy zajęcia z pierwszej pomocy w ramach programu "Kruchy Lód" we wszystkich szkołach podstawowych i gimnazjalnych w Starachowicach. To wszystko dzięki współpracy z wieloma instytucjami, wśród których należy wymienić Gminna Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych UM Starachowice, Starostwo Powiatowe, Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Muzeum Przyrody I Techniki w Starachowicach, KP Policji, Straż Miejską, Straż Pożarną, WOPR, Nadleśnictwo Elbląg, Sanepid, MZK Starachowice i wielu wspaniałych, osób którzy wspierali naszą 38 Starachowicką Drużynę Harcerską im Emilii Plater.

 

Z wizytą w Łodzi - City of Skill

Po zakończeniu półkolonii udaliśmy się w odwiedziny do szalonych harcerzy ze Szczepu Pegaz z Łodzi, którzy właśnie rozpoczynali równie szalony projekt City of Skill, w ramach którego organizowali podobnie jak my półkolonie dla dzieci. Miejscem półkolonii, był Park Miejski w Łodzi, gdzie postawili niewielkie obozowisko z indiańskim Tipi, namiotami obozowymi i ścianką wspinaczkową i stanowiskiem gdzie uczestnicy mogli zmierzyć się strzelając z łuków.

 

Wśród atrakcji przygotowanych dla uczestników były także kajaki które harcerze ze Szczepu "Pegaz" wyremontowali przed półkolonią, a którymi trochę się zaraziliśmy podczas wyprawy po Porcie Gdańskim,  w czasie  naszego obozu w Krynicy Morskiej. Podczas wizyty nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice przeprowadzili dla uczestników programu kurs pierwszej pomocy. W wolnej chwili mieliśmy okazje zwiedzić słynna ulicę Piotrkowską gdzie największe zainteresowanie przechodniów wzbudzał oddział jednego z parabanków z pierwszych stron naszych gazet.

 

Drugi tydzień półkolonii "Szalone Świętokrzyskie"

Wyprawą kolejka wąskotorowa do Lipia, a później pieszą wędrówką na Dębową Górę do obozu partyzanckiego zakończyła się drugi tydzień półkolonii organizowanej przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerską. Po wędrówce uczestnicy mieli okazję skosztować wojskowej grochówki prosto z kuchni polowej. Najmłodsi wrócili do hufca samochodami terenowymi a starsi udali się dalej do rezerwatu "Rosochacz", gdzie mieli okazję podziwiać osobliwości przyrody. Wyprawa zakończyła się pod Leśniczówka w Lubieni gdzie na ognisku wystąpił zespół Leśne Echa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wcześniej od poniedziałku dzięki środkom Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych uczestnicy wzięli udział w wielu atrakcjach. W poniedziałek mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności na mostach linowych i drabinach. Później w ramach przygotowań do wtorkowej wyprawy Przygotowali makietę lasu z żerowiskami bobrów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We wtorek wzięli udział w grze terenowej nad zalewem Lubianka,gdzie musieli się wykazać nie tylko orientacja w terenie,ale  także mieli okazje poznać elementy przyrody Sieradowskiego Paru Krajobrazowego a w szczególności moc oddziaływania  bobrów na zmianę otoczenia wokół ich siedlisk. Wyprawa zakończyła się gorącymi kiełbaskami z grilla i gorącą herbata przygotowana na ośrodku ZHP.

 

 

 

 

 

 

 

 

W_czwartek w ramach projektu "Pasażer zawsze bezpieczny".  realizowanego przez Miejski Zakład Komunikacji wraz z Gminą Starachowice.  odbyli podróż po mieście autobusem komunikacji miejskiej podczas której  policjanci z KPP, strażnicy miejscy oraz ratownicy Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice  informowali uczestników spotkania jak należy zachować się podczas podróży, jak zabezpieczyć przewożone mienie i nie paść ofiarą kieszonkowców, jak bezpiecznie przemieszczać się po autobusie.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podczas pobytu w MZK w Starachowicach, uczestnicy mieli okazję zapoznać się z prezentacją opisującą różnorodne formy zachowania się pasażerów oraz wziąć udział w konkursach  tematycznych dla trzech grup wiekowych. W akcji edukacyjnej uczestniczyli oprócz przedstawicieli MZK Starachowice i Harcerskiej Grupy Ratowniczej  Starachowice przedstawiciele Straży Miejskiej, KP Policji oraz Sanepidu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W piątek był czas na gry zespołowe i rywalizację w różnych testach sprawnościowych, oraz na podsumowanie półkolonii. Nie zabrakło biegu z jajkiem, przechodzenia przez szarfy oraz wielu innych atrakcji. Na zakończenie uczestnicy otrzymali drobne upominki w postaci sprzętu sportowego i artykułów szkolnych.

W imieniu swoim własnym , i wszystkich organizatorów półkolonii oraz w imieniu Gminy Starachowice, zapraszamy wszystkich serdecznie (nie tylko uczestników półkolonii) w niedzielę 26 sierpnia 2012 w godzinach 13-18 na „Harcerski Piknik Rodzinny pod modrzewiami” / plac przy budynku hufca ZHP ul. Harcerska 4 / W programie wiele atrakcji sportowych (ścianka wspinaczkowa, łuki, mosty linowe trampolina i wiele innych atrakcji.

 

Uroczystości 15 sierpnia.

Starachowickie obchody 92. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się Msza Św. w intencji Ojczyzny skąd po nabożeństwie mieszkańcy miasta przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości. Gospodarz uroczystości Starosta Starachowicki Andrzej Matynia mówił o roli żołnierza i wzywał mieszkańców Starachowic do szacunku wobec kombatantów.  Z życzeniami do żołnierzy Wojska Polskiego, także tych w stanie spoczynku, zwrócił się poseł Krzysztof Lipiec.  Po okolicznościowych wystąpieniach pod Pomnikiem Niepodległości złożono wieńce, wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze. Uroczystości zakończyły się defiladą kadetów z Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i wspólnym odśpiewaniem „Roty”. W czasie uroczystości harcerki 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej w trakcie uroczystości pod pomnikiem Obrońców Starachowic pełniły wartę honorową, a w czasie mszy uczestniczyły w czytaniu modlitwy wiernych.

 

"Szalone Świętokrzyskie" czyli półkoloni 38 SDH tydzień pierwszy.

W tym roku po raz kolejny Komenda Hufca ZHP Starachowice przy wsparciu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych organizowała półkolonie dla dzieci. 38 Starachowickiej  Drużynie Harcerskiej przypadł zaszczyt organizowania dwóch ostatnich tygodni półkolonii. Wcześniej w lipcu półkolonie organizowały 2 DH, 9DW, 15 GDH,  82 DH   i 111 ADH. W pierwszym tygodniu od 6 do 10 sierpnia w zajęciach wzięło udział blisko 60 osób,  Zajęcia rozpoczęliśmy w poniedziałek od zajęć integracyjnych podczas których zarówno uczestnicy jak i prowadzący mogli się poznać nawzajem. Nie zabrakło tu zajęć z chustą klanzą, zajęć zdobniczych z koralików i zajęć sportowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

We_wtorek konkurs plastyczny pod hasłem "Bezpieczne Wakacje"z  Po konkursie przyszedł czas na trochę ruchu. Dziewczyny uczestniczyły w zajęciach tanecznych a chłopcy w zajęciach sportowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

W_środę odbyła gra terenowa na kopalni. Wcześniej uczestnicy zapoznali się nie tylko z zasadami gry, ale także z zasadami poruszania się po lesie. Dowiedzieli się co wolno a czego nie wolno robić. Gdzie palić ogniska, z kim zbierać grzyby, i co robić gdy zabłądzimy w lesie. Po grze podczas której musieli zebrać różne dary lasu, odbyły się zajęcia zdobnicze podczas których mogli wykorzystać zebrane wcześniej w lesie rzeczy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W_czwartek wybraliśmy się na wycieczkę do alei miniatur w Krajnie. Tam w nowo powstałym obiekcie mogliśmy podziwiać  między innymi : Plac św. Piotra z Bazyliką z Watykanu, Koloseum, Łuk Triumfalny, Big Bena, Statuę Wolności z Nowego Yorku czy słynną Piramidę Słońca z Meksyku czy też Świątynię ABBU SIBEL , Piramidę Cheopsa a obok niej słynnego Sfinksa. Po Krajnie, wybraliśmy się na plac zabaw do Bodzentyna gdzie po spokojnym zwiedzaniu dzieli mogły się wyszaleć.

 

 

 

 

 

 

W_piątek pogoda trochę krzyżowała nam plany zaskakując nas ciągle to słońcem to deszczem. Były zajęcia z łucznictwa, zajęcia z pierwszej pomocy przeprowadzone przez ratowników z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.  Był także konkurs plastyczny, podczas którego dzieci malowały budowle, które zobaczyły podczas czwartkowej wycieczki.

 

Rocznica rozbicia więzienia w Starachowicach

W niedzielę, 12 sierpnia 38 Starachowicka Drużyna Harcerska uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających  69. rocznicę rozbicia wiezienia w Starachowicach. Tegoroczne obchody tradycyjnie rozpoczęły  się mszą świętą odprawioną w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy prowadzonej przez przez księdza kanonika Andrzeja Rdzanka. Po nabożeństwie przed tablicą upamiętniającą rozbicie więzienia, gdzie nasze harcerki pełniły wartę honorową, historię akcji przypomniał druh Stefan Derlatka a druhna Agnieszka z naszej 38 SDH przeczytała wiersz o pisujący rozbicie więzienia. Okolicznościowe przemówienia wygłosili Teresa Heda-Snopkiewicz- córka generała Antoniego Hedy-Szarego oraz Krzysztof Lipiec- poseł na Sejm Rzeczpospolitej. Pod tablicą pamięci, zostały złożone okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze. Wśród uczestników uroczystości był również członkowie władz miasta i powiatu Starachowice.

 

Festyn WAKACJE BEZ RYZYKA

w dniu 8 lipca na terenie przy basenie miejskim, z inicjatywy Starachowickiego Centrum Kultury i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Starachowicach odbył się festyn WAKACJE BEZ RYZYKA.  W programie nie zabrakło także atrakcji organizowanych przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerska im Emilii Plater.  Poprowadziliśmy zajęcia na ściance wspinaczkowej, strzelanie z łuków, strzelanie z karabinków na kulki z farbą  oraz specjalne konkursy sponsorowane przez firmę MAN na scenie, oraz podczas zajęć na naszych obiektach. Na zakończenie wystąpił zespół The Bitels Revival, który został przerwany przez ogromna burzę. która położyła prąd i rozgoniła mieszkańców.  Podczas imprezy nie zabrakło także prezentacji i konkursów organizacji i instytucji zajmujących się bezpieczeństwem. Konkursy przeprowadzili mim Policja, WOPR Stowarzyszenie Bezpieczny Powiat Starachowicki, Stowarzyszenie Nauczycieli Zdrowa Szkoła oraz Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice. Były także występy zespołów i grup tanecznych z naszego miasta oraz pokazy klubu Dragon i sekcji pięściarskiej Star 1924. Zabezpieczenie medyczne  na imprezie zapewniła obok Zakładu Opieki Doraźnej PREKS, Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, na stanowisku której można było zmierzyć sobie ciśnienie czy zrobić cieszącą się powodzeniem u najmłodszych sztuczna ranę.

 

 

Spotkanie z Komisją Stopni Instruktorskich

Miło nam poinformować że w dniu 26 czerwca na komisji stopni instruktorskich naszego hufca, druhna Iga Rosołowska otworzyła próbę na kolejny stopień instruktorski. Po zrealizowaniu zadań na stopień przewodnika ze skróconym czasem realizacji, tym razem, po skróconym czasie oczekiwania na otwarcie kolejnego stopnia, komisja pozytywnie odniosła się do otwarcia próby na stopień podharcmistrzyni. Nie ukrywamy że było to możliwe dzięki wielu działań realizowanych zarówno przez 38 Starachowicką Drużynę Harcerską jak i Harcerską Grupę Ratowniczą Starachowice w których Iga bierze bardzo czynny udział. Opiekunem próby jest drużynowy 38 SDH hm. Tomasz Łebek. Jednym z zadań Igi jest wspieranie innego instruktora w realizacji zadań na stopień przewodnika, oczywiście z naszej drużyny. Czekamy na chetną/go :)

 

Nie tylko dla harcerzy czyli obóz w Krynicy Morskiej

Trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego obozu w Krynicy Morskiej, który odbędzie się w dniach od 14 do 31 lipca 2012 roku. W tym roku nie zabraknie różnorodnych atrakcji z których  nasi uczestnicy mieli okazję skorzystać w ubiegłym roku. Ścianka wspinaczkowa, wspinanie na skrzynki, zajęcia painbalowe na polu paintalowym i w terenie, łucznictwo, pomosty linowe, tyrolka,  gry i zabawy terenowe czy profilaktyczny tor przeszkód z alkogoglami,  to tylko część z rzeczy jakie zaplanowaliśmy w tym roku. W tym roku w organizacji obozu wspierają nas Gmina Starachowice i Świętokrzyskie Kuratorium w Kielcach. Więcej o obozie na naszym plakacie. Zapraszamy do śledzenia naszej strony i polubienia naszego profilu na facebooku.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj444
mod_vvisit_counterWczoraj198
mod_vvisit_counterTen tydzień1070
mod_vvisit_counterPoprzedni1496
mod_vvisit_counterTen miesiąc2566
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie625014

Online (20 minutes ago): 5
Your IP: 34.239.151.124
,
Today: Cze 13, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości