Archiwum 2012

Obchody Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Golgoty Wschodu.

W piątek 20 kwietnia, skromna 11 osobowa reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater  uczestniczyła w uroczystościach Dnia Pamięci o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej i Golgoty Wschodu. O godzinie 17.00 na cokole pomnika Krzyż Katyński odsłonięte zostały nowe tabliczki epitafijne, poświęcone policjantowi Józefowi Borowieckiemu, oficerowi rezerwy Wojska Polskiego Czesławowi Dąbrowskiemu oraz policjantowi Janowi Francuzowi. Wszyscy trzej zostali zamordowani wiosną 1940 roku. Po poświęceniu tabliczek odbył się Apel Poległych przygotowany przez Jednostkę Strzelecką 2044. Uroczystość zakończyły złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Krzyżu. Kompanie reprezentacyjne wystawiły klasy mundurowe ZDZ w Starachowicach, Jednostka Strzelecka  nr 2044 w Starachowicach oraz Komenda Hufca ZHP Starachowice. Nasi harcerze z 38 podczas uroczystości pełnili  wartę honorową po pomnikiem oraz odbierali wiązanki składane przez uczestników spotkania.

 

Odsłoniecie tablicy upamiętniającej Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego

W 60 rocznicę akcji oddziałów Szarego na zakłady zbrojeniowe w Starachowicach,  spotkaliśmy się w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Podczas mszy modlono się w intencji Antoniego Hedy i Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Po mszy z inicjatywy Światowego Związku Armii Krajowej i Hufca ZHP Starachowice. W uroczystościach licznie udział wzięli przedstawiciele organizacji patriotycznych, władz lokalnych oraz harcerze starachowickich drużyn ZHP. Podczas uroczystości nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska otrzymała od Zarządu Okręgowego Światowego Związku Armii Krajowej w Kielcach "podziękowanie i serdeczne wyrazy uznania za społeczną działalność i niesioną pomoc w utrwalaniu miejsc pamięci i wiedzy o historii i Żołnierzach Armii Krajowej".

 

Przygotowania do Zlot Chorągwi Kieleckiej

W dnach od 14 do 16 września odbędzie się Zlot Chorągwi Kieleckiej., który zorganizowany będzie pod hasłem "100 lat harcerstwa na Ziemi Kieleckiej" Zlot odbywać się będzie na terenie Centrum Kulturowo-archeologicznego w Nowej Słupi zwanego potocznie "Piecowiskiem" Podczas zlotu zostanie zaprezentowana działalność naszej chorągwi oraz zostanie podsumowana realizacja drużyn w ramach "Odznaki Chorągwianej JODŁA" Nie zabraknie także wielu atrakcji przygotowanych dla i przez samych uczestników zlotu. 27 marca odbyła się odprawa komendantów hufców i przedstawicieli środowisk zaangażowanych w realizacje i przygotowanie zlotu. W imieniu 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater i Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice w spotkaniu udział wzięli Tomek z Igą. Już teraz zapraszamy serdecznie wszystkie środowiska harcerskie z naszej chorągwi do udział w zlocie. Więcej szczegółów o na stronie zlotu.

 

Nasza mała liga - spotkanie drugie

Zajęcia w drużynie to nie tylko zadania i praca. Są także chwile, kiedy można się odstresować od codziennych obowiązków np na kręgielni. Drugie spotkanie małej ligi 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej odbyło się w piątek 24 marca. Tym razem do rywalizacji dołączyły kolejne 3 osoby dzięki czemu rywalizacja zapowiadała się znakomicie. Zapowiadała i tak tez było. Po ciężkich bojach, zaklinaniu czarów, patrzeniu głęboko w oczy przeciwnika, i głębokich medytacjach rywalizacja zakończyła się Viktorią, Wiktorii, która pokonała Szyje zdobywając odpowiednio 140 i 113 pkt, przy 130 i 90 puntach swojego największego rywala. Na czele tabeli po 4 rozgrywkach prowadzi Wiktoria z 400 pkt wyprzedzając poprzedniego lidera, Janusza z 364 pkt. Kolejna rywalizacja już w następny piątek. Więcej zdjęć w galerii w galerii na FB.

 

Idzie wiosna a tu liście ....

Idzie wiosna, a co za tym idzie nie tylko pomysły na nowe działania i realizacje zadań,  ale także czas na zwykła prace.  Rozpoczęliśmy porządki wiosenne wokół naszej harcówki od uprzątnięcia pozostałości po jesiennych zaniedbaniach, czyli mnóstwa liści,  które spadają na teren naszej harcówki z okolicznych dębów a których nie wiadomo czemu jest wyjątkowo dużo :) . Zmieniliśmy też koncepcje zagospodarowania samego placu i usunęliśmy część kamieni z górki nad zbiornikiem, które zostaną wykorzystane do zabudowy patio do zajęć na dworze. Planujemy tez przeniesienie ogródka skalnego na fragment płotu odgradzającego nas od pałacyku, który będzie stanowił zielona osłonę naszego patio. Relacja z kolejnych prac już wkrótce.

 

Bowling - nasza mała liga !

Bowling to najpopularniejsza odmiana gry w kręgle. Po ostatnich naszych sukcesach w zawodach hufcowych jak i w zawodach miejskich, zyskała na popularności także  w naszej drużynie. A że przy okazji zawodów wygraliśmy kilkanaście godzin na kręgielni, chcielibyśmy się nimi podzielić z innymi członkami drużyny, tak aby więcej osób z drużyny mogło poznać arkana tej dyscypliny. Stąd pomysł na małą ligę, która składać się będzie z 4 spotkań, podczas których każdy z graczy będzie miał możliwość zagrać osiem gier z których pięć najlepszych,  będzie liczyło się do końcowej klasyfikacji.

Po pierwszy etapie składającym się z dwóch gier, który  odbył się w niedzielę 18 marca, prowadzi Janusz z ilością 195 punktów, wśród dziewcząt prowadzi Łola, ze 175 punktami. Obydwoje mieli też najlepsze czasy w poszczególnych grach. Janusz miał najwyższy wynik 108 pkt, w pierwszej grze, a Łola miała najlepszy wynik w drugiej grze z wynikiem 107 pkt. W rywalizacji wzięło udział 15 osób. Kolejna rywalizacja już w piątek 23 marca.

 

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych 2012

Obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych odbywa się 1 marca w całym kraju po raz drugi. Starachowickie obchody rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele p.w. Wszystkich Świętych przy ulicy Radomskiej, podczas której, ksiądz kanonik Józef Domański, na zakończenie kazania zaapelował do obecnej młodzieży, żeby zarzucili swoich nauczycieli historii pytaniami i zmusili, żeby historycy przekazali im prawdziwe wydarzenia dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Po mszy św. zebrani przenieśli się przed kościół, gdzie druh Stefan Derlatka wraz z wiceprezydent miasta Małgorzatą Ślęzak dokonali odsłonięcia tablicy pamiątkowej. Kwiaty pod tablicą złożyli min. Starosta Starachowicki - Andrzej Matynia z członkiem Zarządu Powiatu Cezarym Berakiem, Wiceprezydent Miasta - Małgorzata Ślęzak z reprezentacją Rady Miasta, radnymi Prawa i Sprawiedliwości Joanną Główką i Lidią Dziurą, Kombatanci, Związek Sybiraków, przedstawiciele NSZZ Solidarność, Komendantka Hufca ZHP Starachowice oraz kibice Star Starachowice, którzy przygotowali szczególną oprawę tego wydarzenia. Kibice STAR-u wywiesili transparent z treścią "Cześć i Chwała Bohaterom" oraz flagę klubu z wizerunkiem samochodu Fabryki Samochodów Ciężarowych. Podczas składania kwiatów przez delegację kibiców, sympatycy odpalili kilka czerwonych rac i zaśpiewali Hymn Polski.

Udział 38 SDH w tak ważnej uroczystości połączyliśmy z ważnym wydarzeniem w życiu drużyny jaką niewątpliwie jest otrzymanie krzyża harcerskiego, otrzymanie wyższego stopnia czy zielonej chusty. Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości zostaliśmy w gronie 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej,  gdzie przed tablicą drużynowy odczytał rozkaz specjalny. Krzyż harcerski otrzymał Kacper Markowski, a zielone chusty otrzymały Kasia Gęborek i Julia Drpiejkowska. Nominacje na wyższe stopnie otrzymali także wszyscy uczestnicy biegu który odbył się podczas biwaku zimowego.

 

55 lat 111 ADH

11 Artystyczna Drużyna Harcerska im. K. K. Baczyńskiego świętowała w tym roku jubileusz 55-lecia istnienia. I choć nazwa 111 powstała dopiero w 1961 roku na obozie dwóch drużyn 1 oraz  11, w Warce,  to działalność artystyczna drużyny liczona jest od 1957 roku. Uroczysta zbiórka z udziałem obecnych i byłych członków odbyła się 25 lutego 2012 w Domu Nauczyciela,  gdzie spotkały wszystkie pokolenia „111”. Podczas spotkania nie zabrakło występów artystycznych, wspomnień oraz tajemniczego tańca patriotycznego wokół masztu z flagą.  Następnie przy I LO im. Tadeusza Kościuszki odbyło się spotkanie przy ognisku,  gdzie odbyło się  przyrzeczenie harcerskie nowych członków drużyny. Po przyrzeczeniu uczestnicy przenieśli się do budynku szkoły, gdzie spotkali się na kominku przy świecach, które rozpalili dawni członkowie „111”. Tu mogliśmy wysłuchać nie tylko wspomnień, ale także tradycyjnych piosenek śpiewanych przed jubilatów.

 

Rok regionów - Miejsca, czyli wizyta w Muzeum Przyrody i Techniki

Ile palców miał Pterodaktyl , na ilu dwóch czy czterech łapach chodził Scelidozaur i czy  Dilofozaur był niebieski i czy maił już pióra jak ptaki czy jeszcze łuski jak płazy, dlaczego kierowca samego Włodzimierza  Lenina,  rzucił prace kierowcy kierując jego Roys  Roysa i został głównym olejniczym w Wielkim Piecu, i jak nazywają się młotki w herbie Starachowic. Odpowiedzi na te pytania starała się uzyskać 38 Starachowicka Drużyna Harcerska odwiedzając  Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach, bez wątpienia najciekawsze i najbardziej pasjonujące miejsce na terenie naszego miasta i powiatu.

 

Wyprawa odbyła się w ramach realizacji zadań programowych ZHP „Rok Regionów”.  Muzeum odwiedziliśmy dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego i Dyrekcji Muzeum Przyrody i Techniki, która przyjęła nas bardzo gościnnie udostępniając nam nawet najdrobniejsze elementy ekspozycji. Więcej informacji w zakładce ROK REGIONÓW.

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj8
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień188
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc8
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605100

Online (20 minutes ago): 3
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości