Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem wzajemnego zrozumienia poszczególnych ludzi i narodów, jest znakiem nadziei życia pozbawionego konfliktów i waśni. My, harcerze, roznosząc Betlejemski Ogień po całym kraju i przekazując go poza granice Polski, pełnimy służbę, ulepszamy świat. Działając w swoim mieście i najbliższej okolicy, niesiemy pokój oraz ideę braterstwa. Ogień odebraliśmy na spotkaniu pod skałkami przygotowanym przez 9 DW "Świętokrzyskie Anioły", podczas którego ogień otrzymali Starosta Starachowicki pan Andrzej Matynia i Prezydent Miasta pani Małgorzata Ślęzak. W tym roku ze Światłem Betlejemskim jak co roku zanieśliśmy życzenia do naszych przyjaciół i instytucji z którymi na co dzień współpracujemy razem z HGR Starachowice. Rozpoczęliśmy od udziału w wigilii w Komendzie Powiatowej PSP gdzie przekazaliśmy światło na ręce komendanta straży. Odwiedziliśmy także Straż Miejska i komendanta Waldemara Jakubowskiego, Komendę Powiatowa Policji z komendantem Jarosławem Adamczykiem, Redakcję Tygodnika Starachowickiego, Pogotowie Ratunkowe z kierownikiem Jarosławem Chrobotem, byliśmy także na spotkaniu wigilijnym w Stowarzyszeniu Bezpieczny Powiat Starachowicki, nie zapomnieliśmy też o Gminnej Komisji Rozwiązywaniu Problemów Alkoholowych, z która realizujemy wiele przedsięwzięć profilaktycznych.
10 grudnia 2011 reprezentacja 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej uczestniczyła w uroczystościach 15- lecia istnienia 82 Drużyny Harcerskiej ”Kubuś” im kpt. Eugeniusza Dymitrowa – Flisa „Robura”. Spotkanie odbyło się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Lubieni. Na uroczystość przybyli licznie seniorzy z Harcerskiego Krąg Seniora „Łysica – Żubry”, przedstawiciele 15 GDH, byli członkowie 82 DH oraz 8 osobowa reprezentacja Hufca ZHP Tomaszów Mazowiecki. Była prezentacja tego co się działo przez te 15 lat, w której znalazło się tez kilka akcentów z udziałem naszej drużyny. Były podziękowania i prezenty. Nasz drużynowy wręczył na ręce najmłodszej części drużyny słój Kubusiowego miodu z życzeniami samych miłych i słodkich chwil przeżytych w harcerstwie z zastrzeżeniem, aby trzymali słój miodu z dala od drużynowego 82 i jego Kubusiowego brzucha.
Podziękowań prezentów i gratulacji nie brakowało podczas podsumowanie projektu Razem dla 112. Specjalne podziękowania odebrała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice w piątą rocznice funkcjonowania. Spotkanie było okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń a także podsumowania efektów projektu.
Podczas spotkania w którym wzięło udział kilkudziesięciu zaproszonych gości, podsumowano pięcioletnie działania które zaprezentował szef HGR Starachowice Tomasz Łebek oraz Prezes Stowarzyszenia Elżbieta Pryciak. W trakcie debaty podsumowany został kolejny rok wspólnych działań w ramach programu "Razem dla 112". Podziękowania trafiły także do 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej. Statuetki z rak Starosty Starachowickiego Andrzeja Matyni odebrali: Marysia Włoskowicz, Kinga Motyka, Rafał Rogorzynski i Malwina Dyminska.
We wrześniu w ZHP rozpoczął się Rok Regionów. Jednostki harcerskie w całej Polsce są zaproszone do skoncentrowania się w swojej pracy na zagadnieniach związanych z tożsamością regionalną. Głównym celem tych działań jest pomóc mieszkańcom naszych małych i średnich ojczyzn w odkrywaniu i pogłębianiu poczucia więzi z regionem, w którym żyją. Po długich debatach, burzy mózgów przystępujemy z drużyna do realizacji zadań. Do zrealizowania są zadania z ośmiu obszarów. Przyroda, historia, miejsca, postacie język, folklor, kulinaria, stereotypy. Do zdobycia odznaki w kształcie puzzli i tytuł Drużyny Roku Regionów. Czeka nas mnóstwo pracy, ale za to dużo ciekawych i atrakcyjnych programowo zajęć. Szczegółowe informacje o roku regionów na stronie głównej programu Rok Regionów.
W piątek 2 września spotkaliśmy się na tradycyjnym podsumowaniu Akcji Letniej i całego roku harcerskiego. Tym razem spotkanie odbyło się na placu obok harcówki, gdzie jeszcze niedawno leżała ogromna sterta ziemi okalająca zbiornik retencyjny, a gdzie planujemy zbudowanie i urządzenie miejsca na zbiórki drużyny na dworze. W tym roku podsumowanie oprócz roku harcerskiego i obozu obejmowało także zorganizowaną w sierpniu półkolonie. W spotkaniu uczestniczyło 15 zaproszonych przez rade drużyny osób, które wyróżniały się w pracy drużyny. Były drobne upominki w postaci plecaków i kubeczków termicznych z logo drużyny. Były także saperki dla naszych super kopaczy i koszulki z pisakami za zajęcia plastyczne na półkolonii. W trakcie spotkania oprócz części oficjalnej podczas której uczestnicy mogli zapoznać się z ocena swojej pracy, była także część nieoficjalna podczas której uczestnicy wręcz zmłócili ogromne ilości karkówki z grilla. Wyróżnionym jeszcze raz gratulujemy i prosimy o więcej.
Przez całe wakacje w Starachowicach zorganizowane był przez Komendę Hufca ZHP Starachowice dzięki środkom z Gminy Starachowice półkolonie dla dzieci. W miesiącu lipcu kolonie prowadzili instruktorzy i wędrownicy z drużyn 15 GDH, 2 DH, 82 DH, 9 WDH przy wsparciu instruktorów Kręgu Łysica. W sierpniu półkolonie prowadziła nasza 38 Starachowicka Drużyna Harcerska im Emilii Plater. Dla dzieciaków przygotowaliśmy szereg różnorodnych zajęć. Były wycieczki do Parku Jurajskiego w Bałtowie, do Muzeum Zabawek w Kielcach, do Klasztoru w Wąchocku oraz na wspinaczkę na Stokowkę za Kielcami. Wśród różnorodnych zajęć plastycznych najpopularniejsze były zajęcia, podczas których uczestnicy wykonywali z koralików kolorowe bransoletki, zawieszki do telefonów i zwierzątka. Były zajęcia sportowe, podczas których uczestnicy mogli spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej, strzelanie z łuków, strzelanie strzałkami z indiańskich plujek czy zajęcia paintbalowe w ruinach na terenie dawnej kopalni rudy żelaza. Były tez zajęcia na basenie miejskim, gdzie uczestnicy półkolonii mogli przy okazji poznać zasady zachowania się nad wodą, były kąpiele i zajęcia żeglarskie w ośrodku naszego hufca nad zalewem Lubianka. Na zakończenie półkolonii w których uczestniczyło około 40-60 osób dziennie, najaktywniejsi uczestnicy otrzymali upominki w postaci artykułów szkolny, plecaków i deskorolek.
Rok temu rozstając się z Gdańskiem ,myślałyśmy tylko o tym, żeby rok szybko minął i żeby znów stanąć na trasie Rajdu Śladami Przeszłości Gdańska. Jest to jeden z naszych ulubionych rajdów harcerskich, zaraz po Swiętuchu, na którym prowadzimy swoją trasę „Piateczkę”. W zeszłym roku po raz pierwszy trafiliśmy na trasę organizowana przez Szczep Knieja i w tym roku już nie było wątpliwości ,na którą trasę się wybierzemy. Z niecierpliwością czekaliśmy na regulamin tegorocznego RŚPG, a gdy się tylko pojawił rozpoczęliśmy przygotowania. Tematem z którym mięliśmy się zmierzyć był Jan Heweliusz. Po raz pierwszy w całkowicie babskim składzie wsiadłyśmy do pociągu i pokonując prawie 600 km znalazłyśmy się w Gdańsku, już dzień przed rajdem i postanowiłyśmy wykorzystać ten czas tylko dla siebie. Nie zabrakło spaceru po Gdyńskim Skwerze Kościuszki, wygłupów na plaży, gorącej czekolady z lodami i zabawnego romansidła w kinie. Piątek był już dniem rajdu. Rano stawiłyśmy się w Zespole Szkół Autonomicznych i zameldowałyśmy nasz patrol 38 Starachowickiej Drużyn Harcerskiej im.Emilii Plater na starcie. Przez dwa dni z pięcioma patrolami na trasie, poznając Gdańsk, odkrywając jego tajemnice i wykazując się własną inwencją twórczą :) Gra „palce w prace” tak się spodobała dziewczynom, że nawet w w drodze powrotnej do domu było to jedno z zajęć w pociągu. Głuchy telefon z dodatkami, tez przysporzył nam sporo śmiechu :) Była Gala Oskarowa, na której dostałyśmy Oskara za najlepszą scenę filmową, która powstała podczas kręcenia filmu przedrajdowego „ Po ciemnej stronie księżyca” , a główne role w wygranej scenie odegrały Marysia Włoskowicz i Marysia Przygoda. Podczas rajdu miałyśmy okazję po raz pierwszy być w Centrum Hewelianum. Aktywnie uczestniczyłyśmy w interaktywnej wystawie „Energia, Niebo i Słońce” podczas, której odkrywałyśmy tajemnice fizyki i astronomii, a także zrobiłyśmy sobie pamiątkowe zdjęcie z samym Heweliuszem. Rajd był dla nas również okazją do spotkania osób , o których tylko czytałyśmy w podręcznikach lub widziałyśmy w telewizji. Tylko jednego dnia na naszej drodze stanęli : Jurek Owsiak, córka Lecha Wałęsy-Maria, Daniel Gabriel Fahrenheit, czy Artur Schopenhauer. Kto miał okazję spotkać tyle osobistości w przeciągu kilku godzin ? :). To co jeszcze długo będziemy wspominać to metamorfoza naszej starszej Marysi. Przeobraziła się ona w Lecha Wałęsę i opowiadała jak obaliła komunizm :) Słowa jakich używała i cała historia obalenia komunizmu jest bardzo ciekawa i warto. Oby znalazła się w szkolnych podręcznikach. XXIV RŚPG minął bardzo szybko, był krótszy niż zwykle, mimo to zostawił nam wspaniałe wspomnienia, do których będziemy często wracać. Po raz drugi dziękujemy ekipie ze Szczepu Knieja za gościnę i fantastyczną trasę. i choć do zwycięstwa na trasie brakło nam dosłownie punktu to drugie miejsce motywuje żeby wrócić tu jeszcze nie raz ! .
|
|