Zmagania z drugim etapem realizacji zadań w ramach Roku Regionów zakończyliśmy zorganizowaniem zadań związanych z przyrodą. W pierwszym etapie poznaliśmy dokładnie przyrodę naszej najbliższej okolicy. W drugim etapie postanowiliśmy pokazać przyrodę uczestnikom półkolonii, pod hasłem "Szalone Świętokrzyskie" która prowadziliśmy dzięki wsparciu Gminy Starachowice dla dzieci z naszego miasta. Rozpoczęliśmy od gry terenowej, której pomysł podsunął nam dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki podczas zwiedzania wystawy górnictwa , gdy realizowaliśmy zadanie  "Miejsca" w Roku Regionów.  Gra odbyła się w lesie Majówka gdzie na przyrodę ogromny wpływ miała kopalnia rudy żelaza, która działała tam blisko 80 lat. Na pozostałościach po kopalni i hałdach zadomowiły się okazy przyrody, które w naszej okolicy występują raczej rzadko. Tu dzięki specyficznym warunkom mogły się lepiej rozwinąć. Maluch w czasie gry odnajdywały nie tylko elementy przyrody, ale także miejsca, gdzie kopalnia miała ogromny wpływ na architekturę przyrody.

 

 

 

 

 

 

 

Kolejnym zadaniem była wyprawa nad zalew Lubianka gdzie, na rzece wypływającej z zalewu kilkanaście lat temu zadomowiły się bobry tworząc ogromne rozlewiska, które stały się dla nich rajem. Przed wyprawą poznały na zajęciach obiekty swoich poszukiwań i stworzyły makietę terenu, na którym miały wybrać się na grę. Na miejscu uczestnicy gry mogli sprawdzić swoje wyobrażenia na temat środowiska bobrów. Mogły naocznie zobaczyć żeremia i ogromne tamy jakie te zwierzęta budują kształtując swoje tereny. Odszukały też oprócz pięknych widoków działalności, także szkody jakie wyrządzają w przyrodzie.

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie realizacji drugiego etapu przyrody, za  namową członków Towarzystwa Miłośników Przyrody "Kotyzka" wybraliśmy się na wspólną wyprawę na V Zlot na Dębowej Górze, który miał w tym roku wyjątkowy przebieg, bo po raz pierwszy skończył się zwiedzaniem rezerwatu "Rosochacz" w Lubieni. Tam nie tylko mogliśmy podziwiać wyjątkowe okazy roślinności, ale także mogliśmy się podzielić swoimi spostrzeżeniami,  nie tylko z blisko 70 uczestnikami półkolonii,  ale także z blisko 120 uczestnikom zlotu.

 

 

 

 

 

 

 

 

W rezerwacie widać powolną ekspansję gatunków drzewiastych ( jodła, sosna, olsza, grab ) na teren bagnisty, co jest dużym walorem dydaktycznym tego miejsca. Wędrując po najbardziej niedostępnych partiach lasu można usłyszeć głos jastrzębia gołębiarza. Zatrzymuje się tu na odpoczynek także sokół wędrowny. Miejsce gniazdowania ma tu także rzadki bocian czarny, który na śródleśnych torfowiskach znajduje obfitość pokarmu. Na terenie rezerwatu występują także bardzo charakterystyczne dla tego miejsca okazy roślinności m.in. rosiczka okrągłolistna, wawrzynek wilcze łyko, bluszcz pospolity, lilia złotogłów czy kopytnik pospolity.