W sobotę, 21 stycznia wzięliśmy udział w XXIX Złazie Szlakiem Powstania Styczniowego na Polanie Langiewicza, miejscu będącym od wielu lat miejscem spotkań turystów, pragnących oddać hołd bohaterskim powstańcom. Od 1925 roku w tym miejscu znajduje się żeliwna tablica z wizerunkiem orła w koronie i napisem „Obóz Jenerała Mariana Langiewicza".  Złaz został zorganizowany by uczcić 149 rocznice Powstania Styczniowego przez Starachowicki oddział PTTK im. Jerzego Głowackiego. Samochodami  dotarliśmy aż do źródełka Langiewicza skąd udaliśmy się na polanę.  Tu mieliśmy okazje w imieniu organizatorów złożyć pamiątkowe znicze i wiązankę kwiatów  pod obeliskiem. Wysłuchaliśmy też  gawędy historycznej Szczepana Mroza, przewodnika świętokrzyskiego i prezesa Stowarzyszenia Pamięci Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich „Ponury – Nurt".  Po uroczystościach udaliśmy się na Wykus,  gdzie po tradycyjnych kiełbaskach z ogniska mogliśmy się oddać zimowym zmaganiom ze śnieżkami .
Wyjazd był kolejnym etapem działań 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im Emilii Plater w ramach Roku Regionów. Tym razem oprócz poznania kolejnej postaci z naszego regionu Jenerała Mariana Langiewicza, mieliśmy okazję poznać kolejne miejsca Obóz Langiewicza i Źródełko Langiewicza związane z naszym regionem  i obserwować przyrodę Sieradowickiego Parku  Krajobrazowego i  Rezerwatu na Wykusie.