XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze

29-września 2023 roku, po trzech latach przerwy w organizacji zawodów spowodowanej sytuacją z Covid -19 i działaniami wojennymi za nasza wschodnią granicą, wzięliśmy udział w  XIV Wojewódzkie Młodzieżowe Zawody Ratownicze o puchar Starosty Starachowickiego.

W zawodach, zorganizowanych w tym roku w Parku Miejskim, udział wzięło 20 zespołów reprezentujących szkoły, kluby, drużyny harcerskie,  MDP, oraz inne jednostki, które rywalizowały w trzech kategoriach wiekowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasi harcerze zajęli III miejsce w kategorii szkół podstawowych - klas młodszych. Ustępując Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej  z Lubieni oraz Szkole Podstawowej z Nietuliska

W kategorii szkół podstawowych - klas starszych, zajęliśmy II miejsce, i tu też musieliśmy ustąpić pierwszeństwa Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej w Lubieni. Wyprzedzając, Szkołę Podstawową w Pawłowie.

Za to w najstarszej kategorii zwyciężył nasz zespół, wyprzedzając Młodzieżową Drużynę Pożarniczą z Rudy, oraz II Liceum Ogólnokształcące im. J. Chreptowicza z Ostrowca.

 

Zadaniem uczestników było wypełnienie testu wiedzy z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz udzielenie pomocy w trzech pozorowanych sytuacjach dostosowanych do wiedzy i wieku uczestników. Zespoły musiały poradzić sobie między innymi z krwotokiem z nosa, otarciem nadgarstka, złamaniem nadgarstka i kończyny dolnej, urazem głowy, resuscytacją krążeniowo-oddechową dziecka do lat siedmiu i osoby dorosłej.

 

Zawody dzięki wsparciu Gminy Starachowice,  Powiatu Starachowickiego i Urzędu Marszałkowskiego,  zorganizowały Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Stowarzyszenie Aktywności Społecznej.

 

Rocznica powstania Polskiego Pańswa Podziemnego

 

 

 

 

 

 

27 września 2023 roku uczestniczyliśmy w uroczystości upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości tradycyjnie odbyły się pod kapliczką św. Jacka. Podczas uroczystości wystawiliśmy warty honorowe zarówno w Wąchocku jak i przy kapliczce św. Jacka, oraz poczty sztandarowe Armii Krajowej i naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej im. Emilii Plater. Złożyliśmy także pamiątkowe znicze w imieniu drużyny i Stowarzyszenia Everest, a druhna Diana towarzyszyła naszym harcerskim seniorkom w złożenia znicza w imieniu Hufca ZHP Starachowice. O bezpieczeństwo uroczystości dbała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice.

 

Uroczystości poprzedziło odsłonięcie pomnika poświęconego bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego w Panteonie Pamięci klasztoru w Wąchocku.   Pomnik wykonany został z piaskowca w  formie postumentu, z figurą Matki Boskiej na szczycie, z tablicami na trzech bokach, przypominających najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Autorem postumentu jest Ryszard Rymarczyk, rzeźbiarz pochodzący z Wąchocka, który wykonał pomnik z własnych środków.

Po części oficjalnej po spełnieniu wszelkich wymagań, dwie zielone chusty trafiły do druhny Basi i druha Maćka. Nowym zielonym :) serdecznie gratulujemy.


 

Harcerski Start Hufca ZHP Starachowice

Podczas tegorocznego Harcerskiego Startu Hufca ZHP Starachowice, podobnie jak w roku ubiegłym razem ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej EVEREST, które wspieramy przy realizacji projektu MŁODZIEŻOWA STREFA AKTYWNOŚCI, przygotowaliśmy zajęcia, które organizowaliśmy w ramach WAKACJI ze STREFĄ. Niestety pogoda spłatała nam figla i zajęcia musieliśmy dostosować do pory deszczowej. Po rozstawieniu kilku namiotów, pod ich osłona uczestnicy zajęć mogli postrzelać z łuków, sprawdzić się w grach celnościowych, czy giga wieży jenga, oraz nauczyć się opatrywać rany i złamania otwarte na stoisku z pierwszej pomocy przy ambulansie Harcerskiej Grupy Ratowniczej  Starachowice. Po zajęciach na placu przed hufcem odbyła się uroczysty apel Hufca rozpoczynający kolejny rok harcerski.

 

Nabór do drużyny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kontakt z drużyną w sprawie zbiórek oraz w sprawie udziału w obozie w Krynicy Morskiej na adres e-mail

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


 

Znajdziecie Nas także na facebooku oraz na instagramie.

 

Rocznica napaści Rosji Sowieckiej na Polskę

W_rocznicę zdradzieckiej napaści Rosji Sowieckiej na Polskę wzięliśmy aktywny udział w uroczystościach upamiętniających  wydarzenia z 17 września 1939 r. kiedy to, około godziny czwartej nad ranem Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. Wywiązując się tym samym,  z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRR zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

 

Podczas uroczystości wystawiliśmy poczet Armii Krajowej, poczet drużyny, warty i asysty przy składaniu wiązanek, oraz zapewniliśmy ochronę przed słońcem dla zaproszonych kombatantów i gości stawiając namiot o powierzchni 36 metrów kwadratowych. O bezpieczeństwo podczas uroczystości dbała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice, a warty w mundurach historycznych z 1939 roku zapewnili wolontariusze ze Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest.

 

 

 

 

 

 

 

Na zakończenie uroczystości program artystyczny przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 12 im. Mikołaja Kopernika w Starachowicach, pod kierunkiem druhny Elizy Gawlik.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Zaproszenie na zajęcia sportowe

 

Zapraszamy wszystkich na zajęcia w dniu 23 września 2023 roku, podczas których zaprezentujemy cześć zajęć realizowanych w ramach projektu Młodzieżowe Strefa Aktywności, w realizacji którego wspieramy Stowarzyszenie Aktywności Społecznej EVEREST.

Z programie między innymi ścianka wspinaczkowa, arena gladiatorów, łucznictwo, zjeżdżalnia dla najmłodszych oraz zajęcia sprawnościowe.

 

Dni Starachowic z Młodzieżową Strefą Aktywności

 

Na zakończenie wakacji podczas DNI STARACHOWIC, mieliśmy okazję zaprezentować zajęcia prowadzone w ramach projektu Młodzieżowa Strefa Aktywności. W tym roku przez niemal pięć godzin mieszkańcy miasta mogli skorzystać z zajęć i atrakcji jakie przygotowaliśmy dla nich. Mimo tego że kilka razy deszczyk postraszył mieszkańców, to w szczycie na placu gdzie prowadziliśmy zajęcia doliczyliśmy się ponad 600 osób. O bezpieczeństwo zajęć podczas strefy aktywności dbała nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odsłonięcie odnowionego grobu

1-września miała miejsce bardzo podniosła uroczystość, podczas której odbyło uroczyste odsłonięcie odnowionego przez Towarzystwo Przyjaciół Starachowic grobu - pomnika żołnierza Armii Krajowej Arseniusza Kufalskiego i przekazanie opieki nad nim uczniom Szkoły Podstawowej nr 1.

 

Uroczystość była wyjątkowa bo grób został wyremontowany dzięki zbiórkom środków na renowację grobów prowadzonych na cmentarzach w dniach 1 listopada przez przedstawicieli samorządowców, polityków, społeczników i osób,  które chcą wspomóc zbiórkę środków. Podczas uroczystości wystawiliśmy oprócz wart harcerskich poczet naszej drużyny i poczet sztandarowy Armii Krajowej. Warty w strojach „żołnierzy września” wystawiło Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest.

 

 

 

Pamięci "Żołnierzy Września"

1_września środowiska harcerskie Związku Harcerstwa Polskiego, w różny sposób upamiętniają tą ważną datę w naszej historii.  Już o godzinie 5 rano,  reprezentacji ZHP wzięła udział w centralnych uroczystościach na Westerplatte.

 

My  uczciliśmy 84 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Starachowicach. Tradycyjnie w godzinach od 14:00 do 15:00 wspólnie ze Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej Everest, wystawiliśmy warty harcerskie i warty w strojach żołnierzy z 1939 roku pod pomnikami - mogiłami żołnierzy na cmentarzu na ulicy Zgodnej i na Bugaju w Starachowicach.

Podczas warty wiązanki i pamiątkowe znicze złożyli między innymi Prezydent Miasta Marek Materek oraz Starostwa Piotr Ambroszczyk i wicestarosta Dariusz Dąbrowski. Nie zabrakło też zniczy od naszej 38 Starachowickiej Drużyny Harcerskiej i Stowarzyszenia Everest.

 

 

 

 


 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj14
mod_vvisit_counterWczoraj41
mod_vvisit_counterTen tydzień194
mod_vvisit_counterPoprzedni305
mod_vvisit_counterTen miesiąc14
mod_vvisit_counterPoprzedni1153
mod_vvisit_counterWszystkie605106

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 3.238.180.174
,
Today: Gru 01, 2023
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości