KATYŃ - PAMIETAMY !

13 kwietnia 2025 roku wspólnie z Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice i Stowarzyszeniem Aktywności Społecznej Everest, uczestniczyliśmy w   uroczystościach upamiętniających Ofiary Zbrodni Katyńskiej.

 

 

 

 

 

 

 

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich Świętych, po której na skwerze przy Krzyżu Katyńskim, uczestnicy złożyli kwiaty i znicze oddając hołd pomordowanym. Oprawę artystyczną zapewniła młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Starachowicach naszą Ulą w składzie.

 

 


Podczas uroczystości wystawiliśmy poczet sztandarowy Armii Krajowej oraz proporzec naszej drużyny. Wystawiliśmy także warty mundurach WP z 1939 roku, oraz warty harcerskie i asystę przy składaniu wiązanek i zniczy. Zapaliliśmy także znicz "BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ.

 

O bezpieczeństwo podczas mszy oraz uroczystości dbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

WERNISAŻ WYSTAWY 100 LAT HUFCA ZHP STARACHOWICE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

100-lecie Hufca ZHP Starachowice to okazja do świętowania, a wystawa to kolejny z elementów działań rocznicowych. Na wystawie oczywiście szukaliśmy śladów naszej 38  STARACHOWICKA DRUŻYNA HARCERSKA im. Emilii Plater i Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice. A że nasz drużyna działa nieprzerwanie  prawie 40 lat, a nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice działa prawie 20 lat,  to było ich całkiem sporo.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Znaleźliśmy też starsze perełki w tym informację o babci naszej przybocznej z jej biografią i zdjęciem razem z drużyna im. Emilii Plater z okresu międzywojennego w którym w latach 1925-1935 pełniła funkcję zastępowej, przybocznej i drużynowej.

Zapraszamy do Muzeum Przyrody i Techniki,  gdzie w "Galerii na Wieży", wystawa będzie do dnia 22 czerwca 2025 roku.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY !

 

WIOSENNE PORZĄDKI I INWESTYCJE

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

CZYTANIE ANTKA CWANIAKA

W_ramach obchodów 100-lecia Hufca ZHP  Starachowicach,  w Miejskiej Bibliotece Publicznej, 111 ADH zorganizowała  publiczne czytanie książki "Antek Cwaniak" autorstwa Aleksandra Kamińskiego – jednego z najsłynniejszych działaczy ruchu harcerskiego. Oprócz książki mogliśmy przeczytać artykuł w gazecie wydawanej przez Park Kultury, prezentujący nasz hufiec i jego priorytety.

 

Podczas spotkania podsumowano także konkurs plastyczny  dla zuchów „Harcerstwo za 100 lat”. Odbyła się też obietnica zuchowa, zuchów z Gromady Dzielne Wilczki z Mirca. W spotkaniu oprócz harcerzy uczestniczyli także sympatycy harcerstwa oraz przedstawiciele instytucji i władz samorządowych z panem Starostą Piotrem Babickim i Zastępca Prezydenta Miasta ds. społecznych Marcin Gołębiowski.

 

 

 

 

 

Naszą 38 Starachowicką Drużynę Harcerską im. Emilii Plater reprezentowała skromna trzynasto-osobwa reprezentacja pod kierownictwem naszego drużynowego i druhny przybocznej.

 

KOMUNIKAT W SRAWIE OBOZU W KRYNICY MORSKIEJ

Informacja dla Rodziców i Uczestników Obozu !

Drodzy Rodzice i Uczestnicy,

W ostatnich dniach otrzymaliśmy ogromną ilość wiadomości, zapytań oraz zgłoszeń dzieci na nasz obóz! Jesteśmy niezmiernie zadowoleni z tak dużego zainteresowania i cieszymy się, że tak wiele osób chce spędzić z nami niezapomniane chwile!

Chcielibyśmy jednak prosić o chwilę cierpliwości. Staramy się odpowiedzieć na wszystkie wiadomości jak najszybciej, ale ze względu na dużą ilość zapytań, może to zająć nieco więcej czasu. Gwarantujemy, że każda wiadomość zostanie przez nas dokładnie przeczytana i na wszystkie pytania postaramy się odpowiedzieć w najbliższych dniach.

Jednocześnie prosimy o umieszczaniu w zgłoszeniu wysyłanym na e-mail podany w ogłoszeniu następujących informacji:

  • imię i nazwisko dziecka,
  • rok urodzenia,
  • miejsce zamieszkania
  • szkołę do której uczęszcza dziecko.

Pozwoli nam to uniknąć dublowania zgłoszeń, lub pominięcie jakiegoś uczestnika.

Dziękujemy za Państwa wyrozumiałość i zaufanie. Cieszymy się na myśl o wspólnych przygodach i niezapomnianych chwilach, które czekają na nas podczas obozu.

 

NABÓR NA OBÓŻ W KRYNICY MORSKIEJ 2025

 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻONIERZY WYKLĘTYCH

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1_marca 2025 roku wzięliśmy udział w uroczystych obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Starachowicach. Uroczystości z inicjatywy Prezydenta Miasta zorganizowane zostały przez PARK KULTURY na ternie parafii pw. Wszystkich Świętych. Podczas uroczystości w których z roku na rok bierze udział coraz więcej osób wystawiliśmy poczet sztandarowy Armii Krajowej oraz proporzec naszej drużyny. Wystawiliśmy także warty honorowe oraz asystę przy składaniu wiązanek i zniczy przez delegacje. Asystowaliśmy także druhnie Irenie Tuchowskiej przy złożeniu znicza pamięci w imieniu środowiska Armii Krajowej. Wcześniej przed uroczystościami wspólnie ze Stowarzyszeniem Everest, zapaliliśmy znicze BOHATERON NIEPODLEGŁEJ przed tablica poświęconej "Żołnierzom Wyklętym" oraz przed tablicą poświęconą Antoniemu Hedzie - SZAREMU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O_bezpieczeństwo zadbali nasi ratownicy z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Starachowice . W uroczystościach z naszego Hufiec Starachowice wzięły udział także delegacje z Gromady Zuchowej Dzielne Wilczki  z  Mirca oraz 103 Drużyna Harcerska Mirzecka Wataha z Mirca.

 

DZIEŃ MYŚLI BRATERSKIEJ

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻONIERZY ARMII KRAJOWEJ

14_lutego 2025 roku, w dniu przekształcenia ZWZ w AK, po raz kolejny uczestniczyliśmy w uroczystej mszy świętej w kościele przy klasztorze w Wąchocku. W tym roku dzień 14 lutego został ustanowiony jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Podczas uroczystości wystawiliśmy poczet sztandarowy Armii Krajowej oraz poczet z proporcem naszej 38     STARACHOWICKA DRUŻYNA HARCERSKA im. E.Plater . Nie zabrakło też naszego znicza, który złożyliśmy przed kryptą grobowa mjr. Jana Piwnika „Ponurego” w klasztornych krużgankach, oraz w panteonie przed kościołem w Wąchocku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przed mszą w kilku miejscach zapaliliśmy, a w kilku uzupełniliśmy nasze znicze „BOHATEROM NIEPODLEGŁEJ” w miejscach związanych z Armią Krajową w Starachowicach i w Wąchocku. Szczególnie pamiętaliśmy o generale Antonim Hedzie ps. SZARY zapalając znicze przed tablica w panteonie przy kościele pw. Wszystkich Świętych i tablicy na ul Marszałka Piłsudskiego upamiętniającej rozbicie niemieckiego aresztu i uwolnieniu bez jednego wystrzału około 80 aresztantów. Nie zapomnieliśmy też o żołnierzu "Szarego" dh. kpt. Stefanie Derlatce ps. Daniel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj78
mod_vvisit_counterWczoraj163
mod_vvisit_counterTen tydzień631
mod_vvisit_counterPoprzedni1525
mod_vvisit_counterTen miesiąc1857
mod_vvisit_counterPoprzedni4904
mod_vvisit_counterWszystkie712930

Online (20 minutes ago): 2
Your IP: 18.97.14.86
,
Today: Cze 11, 2026
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 2 gości