STARACHOWICKA WIGILIA DLA POTRZEBUJĄCYCH

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SPOTKANIE WIGILIJNE 2023

Jak co roku zapraszamy na spotkanie wigilijne,  które odbędzie się jak co roku o tej samej porze, czyli @@.!@.@)@# o godz !&:)) oczywiście w naszej harcówce. :)

Artykuł w trakcie realizacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

SZTAFETA BETLEJEMSKIEGO ŚWIATŁA POKOJU

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

WYNIKI KAMPANII 1,5 PODATKU

Artykuł w trakcie realizacji ...

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU 2023 - ZAKOPANE

 

Betlejemskie Światło Pokoju to międzynarodowa sztafeta, w ramach której płomień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego obiega cały świat, niosąc nadzieję. W tym roku Betlejemskiemu Światłu Pokoju towarzyszy hasło „Czyńmy Pokój”. 10 grudnia 2023 roku nasi harcerze z 38 STARACHOWICKA DRUŻYNA HARCERSKA im. E. Plater odebrali "Światełko" od Naczelniczki ZHP w Sanktuarium  Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem.

 

 

 

 

 

 

Wyprawa po „światełko” rozpoczęła się już w piątek 8, kiedy to dziesięcioosobowa reprezentacja naszej 38 STARACHOWICKIEJ DRUŻYNY HARCERSKIEJ im. E. Plater wyruszyła wspólnie z 5 Szumska Drużyna Harcerska ,,Promień" do Zakopanego po ogień betlejemski. Pierwszy przystanek mieliśmy w Krakowie, gdzie odwiedziliśmy Zamek na Wawelu, zwiedziliśmy Skarbiec Królewski. Wybraliśmy się na krakowski jarmark świąteczny. Wieczorem dojechaliśmy do pensjonatu, gdzie już czekała na nas pyszna obiadokolacja.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podobno Schronisko w Dolinie Roztoki jest jednym z najpiękniejszych schronisk górskich w Tatrach. Dlatego drugiego dnia w sobotę, postanowiliśmy się o tym przekonać i wybraliśmy się na wędrówkę początkowo czerwonym szlakiem do Wodogrzmotów Mickiewicza, a następnie zielonym szlakiem prosto do Roztoki. Z całą pewnością możemy potwierdzić, że jest tu wyjątkowo pięknie! Wędrówka była łagodna, choć nie brakowało wymagających, stromych i momentami śliskich odcinków, z którymi poradziliśmy sobie  z uśmiechem na twarzach. Gorąca czekolada w schronisko i bitwa na śnieżki były dodatkową atrakcją tej wyprawy. 

 

 

Po_powrocie na nocleg i pysznym i gorącym obiedzie udaliśmy się na termy. To był idealny pomysł po wcześniejszej wędrówce. Największą atrakcją były tu różnorodne zjeżdżalnie, huśtawka wodna, rwąca rzeka, ale też zewnętrzny basen termalny. Przez ponad dwie godziny bawiliśmy się, wygłupialiśmy i relaksowaliśmy w Termach Zakopiańskich. Po powrocie do pensjonatu i pysznej kolacji spotkaliśmy się na wspólnym kominku podczas, którego wysłuchaliśmy gawędy, poznaliśmy historię Betlejemskiego Światła Pokoju.

 

 

 

 

 

 


Ostatni dzień to odebranie Betlejemskiego Światła Pokoju (napisaliśmy o tym na początku artykułu) oraz zwiedzanie Krupówek i bezpieczny powrót do domu.


 

WARSZTATY O STEFANIE ŻEROMSKIM W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ

Jedną z sobotnich zbiórek w miesiącu grudniu, a dokładnie 2 grudnia 2023 roku, poświęciliśmy na wizytę w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Starachowicach, znajdującej się na ul. Żeromskiego. Powodem wizyty była realizacja zadań „Odznaki Chorągwianej JODŁA”.

W-bibliotece zostaliśmy bardzo mile przyjęci przez pani Magdę, która w bardzo ciekawy sposób zapoznała nas z życiorysem Stefana Żeromskiego, bohatera Chorągwi Kieleckiej. Poznaliśmy nie tylko twórczość autora i  te najbardziej znane fakty z życia autora, ale także poznaliśmy 38 mniej znanych ciekawostek z życia, co w sposób znaczący przybliżyło nam jego postać.

 

 

 

 

 

 

 


Po-małej przerwie wzięliśmy udział w teście z wiedzy o Żeromskim, w którym mogliśmy się wykazać tym, co zapamiętaliśmy podczas zajęć. W teście najlepiej poszło Julkowi, który jako jedyny miał 9 na 10 poprawnych odpowiedzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Mieliśmy też okazję poznać, jak funkcjonuje biblioteka,  poznaliśmy sposoby katalogowania książek, dowiedzieliśmy się też jakie książki są najczęściej wypożyczane. Wzbogaceni o nową wiedzę mogliśmy  poszukać w bibliotece pozycji zgodnych z naszymi zainteresowaniami i każdy chyba znalazł coś do siebie. Na koniec podziękowaliśmy pani Magdzie za wspaniałą lekcję o Stefanie Żeromskim i funkcjonowaniu biblioteki  i już pomału planujemy kolejne działania.

 


 

XXXVIII HARCERSKI RAJD "SZLAKAMI JEDRUSIÓW"

Po_raz_28 wyruszyliśmy na „Harcerski Rajd SZLAKAMI JĘDRUSIÓW”, który stanowi dla nas formę odpoczynku po wielu działaniach prowadzonych w ciągu roku, w których często jesteśmy głównym organizatorem. Tegoroczna trasa wiodąca z Wąchocka poprowadziła nas przez kładkę na rzece Kamiennej na osiedle Orłowo w Starachowicach, skąd poprzez groblę na stawie dostaliśmy się na nocleg w Szkole Podstawowej nr 13 na „Południu”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na trasie czekały nas zadania, które dla utrudnienia były często w innych miejscach,  niż tych wyznaczonych na mapce, jaką otrzymaliśmy na starcie. Ale, kto powiedział że ma być łatwo. Na noclegu czekała na nas tradycyjnie cieplutka chińszczyzna i rozgrywki miśkiem w koszykówkę. Wykonaliśmy też jedno z zadań, otrzymanych na trasie. Wieczorem na kominku wysłuchaliśmy kilkanaście razy o rozbiciu więzienia, podczas przedstawiania gazetek w których część patroli udało zadenuncjować partyzantów z imienia i nazwiska. Ale za to jeden z patroli przypomniał nam zabawę „Jo i fabryka przycisków”, o której gdzieś zapomnieliśmy, a przywrócimy ją  do naszego repertuaru.

 

 

 

 

 

 

 

 


Drugi dzień rajdu to tradycyjnie sobotnie uroczystości pod mogiłą „JUNAKA” i „KOKOSZKI” pod Tychowem, gdzie spotkali się wszyscy uczestnicy rajdu. W uroczystościach udział wziął także vice starosta Dariusz Dąbrowski, historyk, który wspominał wydarzenia sprzed lat. Po uroczystościach była super ciepła grochówka, która w scenerii ośnieżonego lasu smakowała wyśmienicie.

 

 

 

 

 

 


 

Po_powrocie do szkoły, starsza kadra drużyny udała się na wybory władz hufca, a my z resztą kadry uczestniczyliśmy w zajęciach w szkole. Kolejny kominek upłynął nam z planami i pomysłami na rozbicie więzienia i uwolnienie więźniów. My przedstawiliśmy w formie skeczu sposób na „FRAU ŚNIEŻKĘ”. Znudzeni, znowu wysłuchaliśmy kilkunastu opowieści jak rozbić więzienie i najczęstszy okrzyk tego rajdu GADUŁY - SZAAA !.

 

 

 

 

 

 

 

Rajd zakończył się niedzielnym apelem podczas, którego podsumowano rywalizację na trasie. Nam udało się wygrać konkurs wiedzy o „Jędrusiach”, w którym reprezentował nas druh Dawid, za który otrzymaliśmy super grę  o czasach z PRL „KOLEJKA”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PRAWIE NOWE - STARE WŁADZE HUFCA

18 listopada 2023 roku, nasi instruktorzy: hm. Tomasz Łebek, hm. Katarzyna Hartung - Łebek oraz phm. Karol Janeczek uczestniczyli w Konferencji Sprawozdawczo - Wyborczej Hufca ZHP Starachowice. Wybory odbyły się w trakcie Rajdu Jędrusiowego w szkole Podstawowej nr 13 w Starachowicach. Kiedy nasi harcerze bawili się na rajdzie, instruktorzy wybrali nowe władze hufca. Komendantem Hufca ponownie został phm. Konrad Ćwik, a skarbnikiem pwd Adrian Gorzkowski, hm. Jacek Ołowiak pozostał w komendzie, tym razem jako z-ca komendanta ds. promocji, wizerunku i pozyskiwania środków.

 

Pozostałe dwie nowe osoby to, z-ca komendanta ds. organizacyjnych, pwd. Tomasz Michalec, oraz z-ca komendanta ds. programu i pracy z kadrą, phm. Izabela Haczyk-Ćwik.

Podczas konferencji nowa komenda zaprezentowała projekt nowej strategii rozwoju hufca, nad którym mamy pracować, i dobrze bo zawiera wiele ambitnych haseł, a mało konkretów.  Rozmawialiśmy też o składkach na 2024 rok, tu podobnie, jak w przypadku strategii hufca, rozmowy będą kontynuowane.

Najwięcej kontrowersji i dyskusji wywołał na zjeździe projekt chwały złożony przez ustępująca komendę hufca, o którym przez grzeczność nie napiszemy. Na szczęście udało się diametralnie zmienić projekt uchwały. Za to podczas debaty wpłynął bardzo pozytywny projekt uchwały, zgodnie z która, do końca 2023 roku, powstanie zespół odpowiedzialny za przygotowania do obchodów 100 - lecia naszego hufca w 2025 roku.

 

105 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

11_Listopada 2023 roku, mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w  uroczystościach upamiętniających 105 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Podczas uroczystości wystawiliśmy warty honorowe przed pomnikiem niepodległości, asysty przy składaniu kwiatów oraz poczet sztandarowy Armii Krajowej i poczet z proporcem naszej drużyny.

 


W_tegorocznych uroczystościach udział wzięło wyjątkowo duża ilość osób, wśród których wyróżnić należy kombatantów, władze samorządowe, klasy mundurowe ZDZ i ZSZ nr 1, harcerzy Hufca ZHP Starachowice, organizacje i instytucje  oraz  mieszkańców Starachowic.

 


Nie zabrakło także wart w strojach historycznych wystawionych przez Stowarzyszenie Aktywności Społecznej Everest oraz ZDZ. Zabezpieczenia medycznego, uroczystości niezawodnie zapewniła nasza Harcerska Grupa Ratownicza Starachowice .

 

Po części oficjalnej uroczystości, wręczyliśmy naszym harcerzom sprawności zdobyte w ostatnich miesiącach podczas działań w drużynie.

 

 

 

 

  
Informacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Stronę odwiedziło
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDzisiaj436
mod_vvisit_counterWczoraj198
mod_vvisit_counterTen tydzień1062
mod_vvisit_counterPoprzedni1496
mod_vvisit_counterTen miesiąc2558
mod_vvisit_counterPoprzedni4704
mod_vvisit_counterWszystkie625006

Online (20 minutes ago): 3
Your IP: 34.239.151.124
,
Today: Cze 13, 2024
Osób na stronie
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości